Yurtdışından Getirilen Telefon Kayıt Ücretleri 500 YTL Oldu Yurtdışından Telefon Getirme

Yurtdışından telefon getirme tam bir macera oalcak. Yurtdışıdan getirdiğiniz telefonların IMEI kayıt ücretleri 500 TL oldu ve 170 TL’den aşırı bir yükselişle yine olan kullanıcılara olacak. Yutdışından getirilen telefonlara kayıt ücreti veya kayıt sistemi galiba bir tek Türkiye’de var ve bu saçma uygulama eminin bir çok kişinin canını çok sıkmakta, ben Yurtdışında yaşayan bir insan olarak BRezilya’da böyle bir uygulama ile hiç karşılaşmadım ve duymadım Türkiye’den götürdüğüm ttelefonumu yıllarca hiç sorunsuzn bir şekilde kullanmaktayım ve ziyeret ettiğim diğer ülkelerde de böyle bir uygulama ile asla karşılaşmadım yani telefonum iletişim için hiç kesilmedi kayıt yaptırmadığım için. En son bir sene önce Türkiye’ye geldim ve Brezilya’da kullanmakta olduğum telefonumu kayıt ettirmek zorunda kaldım o zaman için 170 TL verdim ve herhangi bir vergi dairesinden vergisini yatırıp kullanıma kapatılmadan önce bu sorunu çözmüş oldum iyi ki de yapmışım  çünkü bugün ücreti 500 TL olan kayıt ücreti epeyce bir can sıkacaktı benim için.

Şu an eminim gelecek olan bir çok yolcu bu sorunla yüzyüze kalacak ve korkunç eleştirilere konu olacak bu yazım da aslında bir eleştiridir çünkü hiç bir anlamı yoktur hiç bir ülke’de böyle bir uygulama yoktur ancak geri kalmış ülkeler belki uyguluyorlardır.  İnternetten satın alınan mobil telefonlar içinde büyük vergiler yolda ya yüksek vergilendirme olacak ya da yasaklama getirilecek, eminim bu gibi ürünlerin çoğuna yasaklama getirilecek neler serbest olacak yutrdışındna saman getirmek serbest olacak ve büyük teşvikler de verilecek haberiniz olsun böyle bir iş için planlama yapabilirisniz ama teknolojiden uzak durun derim çünkü yüksek verigiler ile karşılaşabilirsiniz. 

Yurtdışından getirilen telefonlarınızı yine de kayıt eirmek isterseniz yapacağınız aslında çok basit 500 TL hazırlayın ister internet üzerinden isterseniz e-devlet uygulaması üzerinden yada bankalar ve vergi daireleri aracılığıyla ödemenizi yapıp telefonunuzu açık tutabilirsiniz bu işlem basittir. 

Cihaz kaydında yatırılacak tutar pasaport sahibinin adına olması gerekiyor. Yurtdışından geldikten kaç gün sonra kayıt yaptırılması gerekiyor ve e-devlet üzerinden nasıl yapılır yurtdışı telefon kaydıyla ilgili tüm detayları isterseniz internette bol miktarda sayfa mevcututr sadece okey google demeniz yeterli. 🙂 

Yurtdışından gelen telefon kaydı yani e devlet telefon kaydı nasıl yapılır?

Yurtdışından telefon getiren tüketici için ilk yapılması gerekenlerden biri olan IMEI numarasını öğrenmek olacaktır. IMEI numarasını öğrenmek için (*#06# ) tuşlarını kullanarak IMEI numaranızı öğrenebilir siniz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yurtdışından telefon almak isteyen ve sonrasında yapılacak telefon pasaport kaydı işlemleri için açıklanan bilgiler ise şu şekilde;

Yurtdışından telefon getirenler için telefon kayıt işlemi için yasal süre 60 gün iken, imei kayıt süresi 120 gün olarak revize edilmiştir. Ülkeye giriş yaptıktan sonra 120 gün içinde imei kayıt işlemi için başvuru yapılması gerekmektedir.
Eğer 12 gün içinde telefon kaydettirme işlemi yapılmaması halinde telefon iletişime kapatılmaktadır. İmei numarasına sahip tüm cihazlar (akıllı telefonlar, laptoplar vs) 120 gün içinde kayıt yapılmalıdır.
Yurt dışından telefon getirme işlemi yapan tüketici e devlet telefon kaydı işlemleri için gerekli evrakları tamamlayarak, e devlet imei kayıt işlemini gerçekleştirir. Sonrasında edevlet üzerinden kayıt hakkı için sorgulama yaparak imei kayıt ücreti 2018 ve 2019’dan itiabren yılı için 500 TL harcını ödeyerek kayıt işlemlerini gerçekleştirir.
E devlet imei kayıt işlemleri için, kayıt yapacak olan tüketici kendisine dair bilgileri e-devlet üzerinden sisteme giriş yapar.
E devlet telefon kaydı için yapılan başvuru esnasında belge talep edilmeden bilgi girişi ile yapılmaktadır.
Yurtdışından telefon getiren ve telefon kaydettirme işlemi yapacak olan kişinin, geçtiğimiz 2 yıl içerisinde pasaportuna herhangi bir cihaz kaydı yaptırmamış olması gerekmektedir. Ek olarak Ülkeye giriş yaptığı tarih itibariyle 60 günü geçmemelidir.