Yurt Dışından AlışVerişler’e Son Kimse Artık O Siteleri Kullanamayacak 2019

Yurt Dışından AlışVerişlere Bir Son Getirilecek
Yurt Dışından AlışVerişler’e Bir Son Getirilecek 2019

Yurtdışı alışveriş sitelerine son geliyorYurt dışından alışveriş yapanlar dikkat! Önü kesilecek artık bu iş sonlanacak ve bitecek kimseler Yurt Dışı İnternet sitelerinden ürün alamayacak. Bakan Albayrak’ın vergi sinyali verdiği yurtdışı alışverişleri gittikçe artıyor. 2018’de ülkeye ‘mektup’ adı aldında 60 milyon ticari ürün girdi. Bunların değeri 20 milyarı buluyor

Hazinew ve Maliiye Bakanı Berat Albayrak’ın “Bir ülkeden 26 milyoon mektup geliyor” sözleriyle dikkat çektiği yurtdışı alışverişleri ekonomide büyük kayba neden olmaya başladı. Edinilen bilgilere göre, Türkiye’ye 2018’de 26 milyonu Çin’den olmak üzere 60 milyon adet mektup statüsünde ticari ürün girdi. Bu ürünlerin değeri 3 milyar euroyuu (Yaklaşık 20 milyar TL) aştı. Bireysel ithalat olarak tabir edilen sistem, heem pperakende ssektörünü tehdit ediyor hem de vergi kaybı ve cari açık olarakk ekonomiyii etkilicyor yurtdışı alışveriş.

Yurtdışı Alışveriş 50 CENTLİK ÜRÜN BİLE GELİYOR

Amazon, Aliexpress ve Gearbest gibi sitelerden bugün 50 centlik ürün bile 3 günde kapınıza geliyor. O üründen vergi alınmıyor. Türkiye’de gümrük vergisi 22 euroyu aşan alışverişlerde uygulanıyor. Sipariş tutarı 22 euroyu aşan alışverişlerde gönderim yapılan ülke AB üyesi ise yüzde 18, diğer ülkelerde ise yüzde 20 gümrük vergisi alınıyor. Amazon alışverişlerde sepet tutarı 22 euroyu aştığında otomatik olarak gümrük vergisini ücrete ekliyor. Aliexpress ve Gearbest’ten yapılan alışverişlerde ise böyle bir uygulama yok. Satın aldığınız ürünler Türkiye’ye giriş yaptığında gümrük memurları tarafından incelenirse vergi alınıyor. Aksi takdirde vergisiz olarak kapınıza geliyor. Uzmanlar, bu alandaki en büyük kaybın da 22 euronun altındaki ürünlerde olduğunu belirtiyor.

YURT DIŞI ALIŞVERİŞLERİNDE 100 EUROLUK ÜRÜNDE BİLE VAR!

Bireysel ithalat Türkiye’de yerleşik e-ticaret sitelerini de etkiliyor. Hepsiburada Kurumsal İletişim ve İlişkiler Grup Başkanı Koray Öztürkler, 22 euronun altı ürünlerde ciddi bir vergi kaybı yaşandığını belirterek, “Çinli firmalar, 100 euroluk bir ürünü 22 euro altı olarak paketliyor” dedi. TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Cenk Çiğdemli de “Haksız rekabet kalkarsa sektörün katma değeri de artar” dedi,

O SİTELER DÜNYADA DA BU BİR SORUN

Dünyadada birçok ülke de onliine ticarete ve satıln almalaraa vergi konusunu tartışıyoor. Geçtiğimizi ay Kanada Vergi Dairesi uzmanları, Netflix ve diğer e-ticaret sitelerinden vergi alınması için bir rapor hazırladı. Vergi sisteminde değişiklik önerildi. Hindistan da Dünya Ticaret Örgütü’nün toplantısında e-ticaret konusunun gündeme alınması içinm başvuruz yaptı. Avrupa Birliği ve İngiltere’de de vergi kaçırma davaları sürüyor.

Yurt dışı Alışveriş Siteleri İçin ÜÇ AŞAMALI PLAN MASADA

Edinilenen bilgiye göre, senede 20 milyar lirayı bulan kayıt dışı ticaretin vergilendirilmesi için üç aşamalı bir plan üzerine çalışılıyor. İlk etapta PTT’nin bu alanda hızlı kargo sistemine geçmesi ve tüm trafiğin Ticaret Bakanlığı tarafından denetlenmesi öngörülüyor. İkinci etappta ise 22 euronun altındaki satışlara uygulanan vergi muafiyetinin kaldırılması söz konusu olacak. Son aşamada ise bireysel ithalat ile kurumsall ithalat arasındakii vergi farkı minimizea edilecaek.