Türkiye’den Transit Vize İsteyen Ülkeler 2019

Transit vize ile hayatımda ilk defa İstanbul’dan İtalya’ya uçarken karşılaşmıştım İtalya üzeirnden aktarma yapacak ve Brezilya’ya uçacaktım yanımda oturan iki gezgin Türk arkadaşlarımdan bir tanesi İtalyan hava sahasına girdiğimiz sıralarda senin transit vizen varmı diye sormasıyla tüm o harika yolculuğum en karanlık anlarını yaşadığım zamanları, daha öncesi gerekli olabilir mi acaba diye hiç düşünmediğim böyle bir şeyin hava yollarıyla seyahat eden yolcular için gereklimidir acaba diye aklımın ucundan bile geçmeyen bir TRANSİT VİZE.

Bir anda bir balyoz etkisiyle kafama çarpı verdi o kadar hızlı düşünüyordum ki ne diyeceğimi şaşıraraktan bana bu soruyu yönelten ve daha öncesi hayatımda hiç karşılaşmadığım uçakta tanışıp sohbet ettiğim arkadaş olduğum insana bir anda bunu bana daha önceden niye söylemedin sorusunu yönelttim, tabii ki onun cevabı belli, bir an dünyam kararmış terler basmaya başlamıştı bu işin geri dönüşüde yoktu, ama yanımızda oturan diğer arkdaş daha bilgili ve tecrübeliymiş ki İtalyanların Türkler’den transit geçişler için Transit vize istemediğini söyledi bunu sadece Almanya ve İngiltere gibi bazı ülkelerin istediğini ve Türk pasaportu sahibi insanlara böyle şaçma sapan bir vize rejimi yaptığıydı. hollanda transit vize istiyor mu?

Tabii bu beni biraz rahatlattı gevşetti ama yinede içim çok rahat değildi düştü bir kere aklıma iniş yapıp Transit kontrol bölgesinden geçene kadar rahat edemiyecek ve doğruyu öğrenemiyecektim, neysi ki çok bir fazla zaman geçmeden iniş gerçekleşti ve İtalya topraklarına teker bastık, biraz heyacanlı biraz gerğin bir şekilde kapıdan girdim ve kırmızı hattı takip ederek, Transit bölgeye gelmiş oldum, her şey normal görünüyor ama sıkı bir güvenlik kontrolü gerçekleştiriyorlar ve büyük bir sıra biraz tedirgin bekleyiş ve ilerleyiş ile sıra bana geldi görevli.

Pasaportumu ve Biletimi alıp kontrol ederken bende çantamı makinaya verdim, kemer, metal eşyalarımı sonra Pasaportumu teslim alınca anladım ki her korkum boşunaymış ve kendimi gereksiz yere sıkmışım İtalya Türkler’den Transit vize istemiyormuş.

Arkadaşlar bir anımı sizlerle paylaşaraktan Türklere Transit Vize uygulayan ülkeleri anlatmak istedim, ben bu konuyu videolar’da da anlatıyorum ve zaman zaman hatırlatıyorum çünkü benim gibi bir çok Türk arkadaşımız bu Transit vize konusunu pas geçiyor ve bilmiyor bu konuda her yerde çok fazla uyarı yapılmadığından özellikle ülkeler bu konuda çok bilgilendirme yapmadığından insanların çoğu çok mağdur oluyor, Ya biletleri yanıyor Uçağa alınmadıkları için ve kimse hakkını vermiyor geri, Ya da yanlışlıkla o ülkeye gittiyse bir şekilde Transit yaparlarken kötü bir davranış sergileyen görevlilerle muhattap olup büyük sıkıntılar çekiyorlar hapis yatmaya kadar uzayan süreçler başlıyabiliyor, ben bunlardan bazılarına şahit oldum ve bazılarına da başına gelmiş insanların bana anlattıkları sıkıntılarını dinledim.

Onun için ben her fırsatta insanları bu konuda uyarmayı tercih ediyorum lütfen sizlerden de bu Transit Vize konusunda tecrübesi olan varsa veya anısı anlatın bu yazının altında yorum kısmında bize iletebilrisiniz.

Türkiye’den Transit Vize İsteyen Ülkeler 2019 italya transit vize istiyor mu

Almanya (Schengen vizesi varsa transit vizeye gerek yok.)

İngiltere 

İngiltere havalimanı ise İngiltere transit vizesi gereklidir.)

Çek Cumhuriyeti (Schengen vizesi varsa transit vizeye gerek yok.)

İsviçre (Schengen vizesi varsa transit vizeye gerek yok.)

Yunanistan ( Schengen vizeniz varsa gerek yok.)

Amerika

(Amerika’da transfer yapabilmeniz için C-1 transit vize istemektedir. Geçerli olan bir B1/B2 vizesi varsa gerek yoktur.)

Kanada (Kanada transit vize istemektedir.)

3 thoughts on “Türkiye’den Transit Vize İsteyen Ülkeler 2019

  1. Güzel bir anı, ve bilgilendirici bir kaynak yazı olmuş, elinize emeğinize sağlık. Youtube’daki “Cengiz Adabag” kanalınızı da takip ediyorum. Çeşitli konularda bilgilendirici yazılar yazıyorsunuz.

Comments are closed.