Schengen Bölgesi Schengen Vizesi Nedir?

Schengen bölgesi adını Lüksemburg ‘un Schengen kasabasında 1985 yılında yapılan Schengen antlaşmasından almaktadır ve 26 Avrupa ülkesini kapasamaktadır ve bu bölgeye Schengen Bölgesi denilmektedir. Schengen bölgesinin amacı her şeyden önce Avrupa’da insanların mal ve canlarının güvenliğini en iyi şekilde ortak olarak sağlamak ve insnaların Avrupa’da serbest olarak dolaşımlarını ve ticari olarakta sebest bir şekilde ticari gelişmelerini sağlamaktır, adli sistemleri polis sistemlerini ortak olarak kullanımı ve bu tüm kurumlar arasından ortak çalışmayı geliştirerek suç ve suçlular ile mücadeleyi ortak bir şekilde güçlendirmek ve geliştirmek aynı zaman da 26 ülkenin iç sınırlarını kaldırmak. Schengen Bölgesinde bulunan Avrupa ülkelerinin sınırları sadece ve sadece harita üzerinde mevcuttur onun haricinde bölgeye üye olan ülkeler arasında sınır bölgesi kontrolü yoktur ve Avrupa vatandaşı olan herkes veya Schengen Vizesi’ne sahip insanlar Avrupa Schengen Bölgesinde rahatça ve özgürce Pasaportlarıyla sadece Pasaport kontrolü yapılarak sınırlar arası seyahat yapabilirler.

Schengen Bölgesi Üye Ülkeler

Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya,Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan,İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Lihtenştayn

Schengen Bölgesi Ülkelerine üye ülkelerden 22 tanesi tam olarak Schengen antlaşmasına uymaktadır ve diğer 4 tane ülke ise Avrupa serbest ticaret birliğine üyedirler (EFTA) Diğerleri Şu 3 Avrupa ülkesi Schengen Bölgesinin ortak üyeleridir ancak Avrupa Birliğine üye değildirler: İzlanda, Norveç ve İsviçre.

Diğer Şu 3 (üç) bölge Avrupa kıtasının dışında yer almalarına rağmen Avrupa Birliğinin özel üyeleri ve Schengen Bölgesinin parçasıdır: Azorlar, Madeira ve Kanarya Adaları.

Bir yandan, şu 3 (üç) ülke sınırlarını açmışlardır ancak Schengen Bölgesine üye değildirler: Monako, San Marino ve Vatikan. Avrupa Schengen Bölgesinde birçok havalimanı ve deniz limanı, çok sayıda kara geçiş noktası bulunuyor, Schengen Bölgesi yüzölçümü 4.312.099 milyon km2 ve nüfusunu 419.392.429 milyon vatandaş oluşturuyor.

Schengen Vizesi Nedir ve Hakkında Kısa Bilgiler

Schengen Vizesi, Avrupa Schengen Bölgesinin uygun makamları tarafından başvuru yapan ilgili taraflara Avrupa Ülkeleri Schengen Bölgesini ziyaret etme ve Schengen Bölgesi dahilinde seyahat etmeye yönelik olarak düzenlenen bir belgedir bir vize türüdür. Avrupa’da yaşayanların veya Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşlarının Avrupa Schengen Bölgesi Vizesine ihtiyaçları yoktur kimlik veya pasaportlarıyla serbets bir şekilde dolaşım yapabilirler. Schengen bölgesi Birleşik Krallık (İngiltere ) hariç olmak üzere Avrupa ülkelerinin bir çoğunu kapsamaktadır. Yıllar geçtikçede yeni ülkeler de katılmaya devam etmekedir. Avrupa Schengen Bölgesine üye olan ülkeler tarafından elde edilen Avrupa Schengen vizesi, sahibine, geçerliliği ve zaman dilimi süresince, Avrupa Birliği Schengen üyeleri ve aynı zamanda EFTA Schengen üyelerine ait tüm Schengen Bölgesi dahilinde serbest dolaşım sağlar. Bu Serbest dolaşım genelde 90 gün ile sınırlıdır.

Hangi durumda Schengen vizesine başvurmanıza izin verilir?
Gerekli olan tüm belgelerinizi hazırladıktansonra ve Schengen bölgesinde konaklamalarınızı nasıl finase edeceğinizi vize yetkililerinin kendilerine ispat ve finansınız yeterli olduktan sonra bir Schengen vizesine başvurmanıza izin verilir.

Ne tür bir Schengen vizesine ihtiyacınız var?
Seyahatinizin maksadına, mahiyetine bağlı olarak atanan Elçilikler, Konsolosluklar tarafından düzenlenen üç başlıca Schengen vizesi türü bulunmaktadır.

Tek Tip Schengen Vizesi, Schengen Bölgesi Üye Ülkelerinden birinin giriş tarihinden başlayarak altı ayda bir maksimum 90 güne kadar süreyle istenilen bölgeye geçme veya orada ikamet etmeye yönelik iznini temsil etmektedir.
Sınırlı bölgesel geçerliliği olan vizeler, sadece vizeyi düzenleyen Schengen Ülkesine veya bazı diğer durumlarda vizeye başvururken özel olarak belirtilen belirli Schengen ülkelerine seyahat etmenize izin verir.
Ulusal vize Schengen ülkelerinden birinde okuyacak, çalışacak veya kalıcı olarak ikamet edecek belirli bireylere verilir bu kısım çok önemlidir başvuruyu yapacak kişi bunu daha önceden açık bir şekilde belirtmek durumundadır ve amacaına uygun olacak şekilde başvuru yapmalıdır bu genelde ikame amaçlı yada 90 günü geçecek seyahatler için geçerlidir yani öğrenicilik için gidiş yapacaksanız ulusal bir vizeye ihtiyacınız vardır öğrenci olarak kursa gitmekten bahsetmiyoruz.