Sao Paulo ve Brezilya’da Tatil

İlk bakışta, São Paulo Şehri, Çok hareketli bir büyük finans merkezinden biraz daha fazlası gibi görünüyor Sao Paulo gece hayatı. Daha derinlere inin ve 20 milyonluk bu Brezilya’nın büyük kentinde bundan çok daha fazlasını bulacaksınız. Gökdelenler ve büyük caddeler arasında yaşam dolu ve kültürle patlayan bir şehir yatıyor. Duvardaki deliklerden barların arasında, çatı katındaki restoranlara, büyüleyici sanat galerilerine ve bir futbol müzesine kadar, São Paulo’da herkes için bir şeyler vardır. Bu Şehir New York’un andırır bu kalabalık metropol, Brezilya’dan geçenler tarafından sıklıkla göz ardı ediliyor. Bu nihai şehir rehberi, bu durdurulamaz mega kentin neden seyahat listenizde olması gerektiğini göstermek ve Sao Paulo’da geçireceğiniz zaman içinde São Paulo’dan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için yazıyorum.

Sao paulo Hava Durumu En İyi Seyahat Zamanı
São Paulo’ya ne zaman gidileceği, orada geçirdiğiniz zamandan ne yararlanmak istediğinize bağlıdır. Yaz ayları (Aralık-Şubat) oldukça sıcak olabilir, yüksekler bazen 45 dereceye ulaşır, ancak genellikle 28-46 derece arasında seyreder. São Paulo’nun yaz ayları aynı zamanda şehrin en yağışlı zamanlarıdır, ancak kısa süre süren bu yağışlar kendisini tekrar güneşli bir havaya bırakır bazen şiddetli olabilir bu yağışlar ama bereketlidirde yani işin püf noktası her zaman bir şemsiye yanınızda olması iyidir. São Paulo’da kış (Haziran-Eylül) genellikle 23-35 derece arasında değişen daha konforlu sıcaklıklar getirir ve yaz aylarından önemli ölçüde daha kuru olma eğilimindedir. Bu kış aylarını São Paulo’da en hoş zamanlardır iklim açısından. Kalabalıklardan ve yüksek sıcaklıklardan kaçınmak istiyorsanız, Mart-Mayıs aylarını ziyaret etmenizi öneririz, çünkü bu aylarda az miktarda yağış ve sıcaklıklar hala 38 derece civarında rahattır.

Para Birimi ve Bahşiş Vermek
Brezilya’nın para birimi Brezilya’nın gerçek parasıdır (BRL) ve döviz kuru 1 USD’de 3.76 R’dir. Genellikle, São Paulo’daki barlarda ve restoranlarda, faturaya% 10 servis ücreti eklenir, bu da bahşişinizin zaten dahil olduğunu gösterir. Bahşiş ödemediğiniz sürece, ödemeyi almak için kaşlarını çatsada, genellikle ödeme yapmak isteğe bağlıdır. Yüzde 10 kuralının bir istisnası, genellikle hizmet bedeli olmayan ucuz restoran tarzı restoranlardır – bahşiş yapıp yapmamanız size bırakacaktır. Otellerde, valizinize bagajınızla ilgili yardım için 10 reais civarında bahşiş bırakmanızı ve günde yaklaşık 5 reais temizlik ıscılerıne öneriyorum. Taksi şoförlerine bahşiş vermek yaygın değildir, ancak değişimi hesaba katmak zorunda kalmamak için ücretleri en yakın gerçek seviyeye yuvarlamak faydalı olabilir. Tur rehberleri, tur sonunda isteğe bağlı bir Bahşiş sunma eğilimindedir ve turun uzunluğuna bağlı olarak, genellikle 15-30 reais takdir edilecektir.

Sao Paulo Hangi Dİli Konuşuyor
Brezilya, Brezilya’nın resmi dilidir, ancak São Paulo çok büyük ve modern bir şehir olduğundan, daha turistik bölgelerdeki barlarda, restoranlarda ve dükkanlarda İngilizce konuşanlar bulmak nadirdir ve çoğu tur rehberi İngilizce konuşur. Bununla birlikte, bazı temel Portekizce dillerini kullanma girişimi asla ters gidemez, bu nedenle kullanışlı bir çeviri uygulamasına sahip olduğunuzdan emin olun. Ayrıca, doğru yolda olmanıza yardımcı olacak bazı temel ifadeler:

“Olá” – “Merhaba”
“Oi” – “Merhaba” (gayri resmi)
“Por favor” – “Lütfen”
“Obrigado / a” – “Teşekkür ederim” (cinsiyete özgü – “o” biten eril, “a” biten kadınsıdır)
“Moço / a” – Garson / garsonun dikkatini çekmek için kullanılır (cinsiyete özgü, yukarıdakilerle aynı şeyler)
“Con, por bir iyilik.” – “Fatura lütfen.”
“Voçe fala inglês?” – “İngilizce biliyor musunuz?”
“Onde fica o metrô?” – “Metro nerede?”
“Quanto é?” – “Ne kadar?”
“Como se chega a …?” – “Nasıl …?”
“E aí!” – Bir arkadaşınızı selamlamanın gayri resmi yolu
“Valeu” – “Teşekkürler”
“Saúde!” – “Şerefe!”
“Desculpa?” – “Üzgünüm? / Afedersiniz?” (Birinden kibar bir şekilde kendilerini tekrar etmelerini istemek için kullanılır)
“Com licença” – “Afedersiniz”
“Preciso de ajuda.” – “Yardıma ihtiyacım var.”

ULAŞIM Sao Paulo Uçak Bileti
São Paulo muazzam, bu yüzden ilk başta nasıl başa çıkılacağı konusunda çalışmak için biraz kafa karıştırıcı görünebilir. Neyse ki, en verimli Metro ve CPTM (karayolu treni) ağı olan köklü bir ulaşım sistemine sahiptir. Metro, Pazar-Cuma günleri 04: 40’dan gece yarısına kadar ve cumartesi günleri 04: 40’dan 01: 00’e kadar açıktır. Tek bir bilet dört reais maliyeti ve şehirdeki herhangi bir istasyondan satın alınabilir. Tek bir bilet, varış noktanıza ulaşmak için hiçbir ek ücret ödemeden (çok az istisna hariç) metro hatları ve CPTM hatları arasında geçiş yapmanızı sağlar. Her iki sistemde de eşyalarınızı izlemeniz ve en yoğun saatlerde (7:00 AM – 8: 30 ve 17:30 – 17:30M) eklenmiştir. Sao Paulo Takımı

Ayrıca, bir otobüs biletinin maliyeti dört reais civarında olan kapsamlı bir otobüs ağı da bulunmaktadır. Bununla birlikte, otobüsler şehrin çıldırtıcı trafiğiyle uğraşmak zorundadır, bu nedenle çoğu zaman düzensiz ve güvenilmezdir. Yağmurlu zamanlarda, otobüslerin yanı sıra Metro ve CPTM için uzun hatlar aşırı kalabalık ve gecikmelere yol açmaktadır. São Paulo’da daha uzun süre kalıyorsanız, ana istasyonlardan temin edilebilecek şarj edilebilir bir seyahat kartı olan Bilhete Único’yu satın almanız faydalı olabilir, çünkü bu, bilet satın almanıza zaman kazandırır ve ayrıca birkaç otobüs, tren ve hiçbir ekstra ücret ödemeden birkaç saatlik bir süre içinde metro. Sao Paulo Saat

Daha sessiz ve daha konforlu bir şekilde seyahat etmek için Uber veya 99 tercih edin. Her ikisi de bulunduğunuz yere taksi çağırabileceğiniz uygulamalardır. 99 genellikle Uber’den daha ucuzdur, bu yüzden rezervasyon öncesi ikisi arasında fiyat karşılaştırması yapmaya değer. Ancak, São Paulo’nun otobüslerinde olduğu gibi, Ubers ve 99’lar da trafik sorunuyla karşı karşıya kaldığından, yolculuğunuz beklediğinizden daha uzun sürebilir. Bu ulaşım seçeneğini tercih ediyorsanız, gideceğiniz yere ulaşmak için yeterli zaman bırakmanız önemlidir.

Gündelik yaşamınıza biraz egzersiz yapmak istiyorsanız, şehir genelinde yayılma ve bırakma noktaları bulunan bisiklet kiralama hizmeti verilmektedir. São Paulo daha bisiklet dostu hale geliyor ve son yıllarda birçok bisiklet yolu açıldı. Ancak, yoğun trafik akışının bisiklet sürerken güvenli kalmasına dikkat etmek önemlidir. Pazar günleri, kentin ana yollarından biri olan Avenida Paulista, bisikletçilerin ve yayaların yol boyunca serbestçe dolaşabilmesi için arabalara kapatıldı. Tezgahlar ve müzikal eylemler de her pazar sokağı sıralar.

Sao Paulo Şehri EMNİYET
Brezilya genellikle inanılmaz derecede tehlikeli bir ülke, ancak hassas ve sorumlu davrandığınız sürece tamamen güvenli olabilir. São Paulo’da kapkac yapmak, özellikle Metro’da yogun degildir, bu nedenle eşyalara, özellikle de kalabalık yerlerde her zaman göz kulak olmalısınız. Gösterişli mücevherler giymeyin ve eğer bir sırt çantanız varsa, toplu taşıma araçlarında önünüzde kullanın.

São Paulo’nun turistik bölgeleri, genel olarak, gün ışığında kendi başınıza veya bir grupta dolaşmanız için güvenlidir, ancak her zaman uyanık kalmak mantıklıdır. Geceleri, gruplar halinde kalmaya çalışın ve daha uzun mesafelere seyahat ediyorsanız Ubers veya 99’ları yakalayın ve bilinmeyen bölgelerden, özellikle de turistler arasında popüler olmayan bölgelerden uzak durun. Brezilya’nın doğasında canayakın ve yardımsever olmak için, insanlara yardım için yaklaşmaktan veya bir barda ya da bir turda tanıştığınız birisiyle sohbet etmek için korkmayın. Sao Paulo Saat Türkiyeden beş saat geridir hesabı ona göre yapın.

3 thoughts on “Sao Paulo ve Brezilya’da Tatil

  1. Cengiz bey güzel ve faydalı bilgilendirme için teşekkürler. Ellerinize sağlık. Selamlar

Comments are closed.