Pasaportsuz Nereye Kadar Gidebilirsiniz?


Pasaportsuz seyahat

Pasaportsuz gidilen ülkeler 2019 yılında. Pasaportsuz seyahat bizler için Avrupa’da bir hayal ve dünya’nın en pahalı Pasaportuna sahip olduğumuz için aslında bu yazı belki ilgilinizi çekebilir bir de zaten Pasaportlu çıkış yaptığınız her sefer bir Yurtdışı çıkış harcı ödemek zorundasınız bu harçta galiba sadece Türkiye’de yada bir kaç geri kalmış ülkede daha vardır sanırım çünkü bugüne kadar hiç kimseden duymadım yurtdışına çıkş harcı altında bir harç ödediklerini bu harç bedeli ise 15 TL. Dünyanın en pahalı Pasaportu Türk Pasaportu ama bakalım gerçekten ne kadar değerli, defterdi harçtı derken yüksek fiyatlara satın alıyoruz ama hangi ülkelere ne kadar vizesiz girebiliyoruz ama her şeyden önemli olan Pasaport sahibi olmadan nereye kadar seyahat edebiliriz?

Gürcistan

Kuzeydoğu Karadeniz komşumuz Gürcistan aslından benimde çok merak ettiğim ve çoktandır bir gezi yapmayı planladığım bu güzel ülke ve çok yakın komşumuz Gürcistan bir çok dostumunda bana tavsiye ettiği Gürcistanı mutlaka görmek gerekli olduğuna inanıyorum özelliklede Agustos gibi bir mevsimde, aslında Gürcista’nın Kutayıs şehrine kışın gitmek harika olabilir kayak merkezinden dolayı iyi bir fikir olabilir kayak yapmayı sevenler için. Gürcistana karayolu ile gitmekte mümkün hatta Artvin‘den dolmuşlar ile Gürcistan içine gidilebilir ve bir çok şans var karayolu ile gitmek için zaten bir çok karadenizli vatandaşımız kendi arabalarıyla Gürcistan Batum‘a günibirlik seyahat ediyor ve bir çok vatandaşımızın iş yerleri de mevcut. Gürcistan Türkiye’den çok daha ucuz ve çok daha rahatlık var bunun içinde bir çok insan kısa süreli tatillerini Gürcistanda geçirmeyi tercih ediyor ve gecehayatının çok renkli olması Türkiye’den çok Tursit çekmesine sebeb oluyor. Gürcistana Pasaportsuz ve sadece Nüfus Cüzdanınız ile giriş yapabilir seyahat edebilirsiniz.

Kıbrıs Yavru Vatan

KIbrıs Türk Tursitlerin yine ugrak yerlerinden bir tanesi Türkiye’den ucuzmudur bilemem ama parası olan çok Türk için güzel bir Turistlik destinasyon. Kıbrıs bir çok tarihi alana da sahip ve görülemsi gereken bir ülke. Türkler yavru Vatan Kıbrıs’a pasaportsuz olarak sadece nüfus cüzdanı ile seyahat edebilir ve 90 güne kadar Kıbrıs’ta kalabilir ama siz siz olun sakın 90 günü aşmayın yoksa Kıbrıs’a giriş yasağı alabilirsiniz.

Ukrayna

Ukrayna galiba Türklerin seyahat etmeyi en çok sevdiği ama bir türlü uyum sağlayamadı kültürünü bir türlü anlamadığı insanını asla anlayamacağı bir ülke Ukraynalılar her zaman Ruslarla karıştırılı ve Ukraynalıların en çok kısdığı şeylerin başında gelir bu karıştırılmak çünkü aslında Ukraynalılar ayrı bir ırktır ve ayrı bir kültürdür konuştukları lisan bile farklıdır, lisanları birbirlerine benzer gibi gelsede bizlere ama çok farklıdır Ukraynalılar ve Ruslar konuşurken biraz anlaşırlar ama yazılı olarak anlaşmaları için bir tercüman gereklidir özellikle resmi ve hukuki antlaşmaları yapılırken bu tercüman mutlaka gereklidir ve Ukrayna’da bir Rus filmi yayınlanıyorsa veya herhangi görsel bir içerik mutlaka Ukrayna dilinde bir alt yazı geçer anlaşılır olması için.

Ukrayna tarihi yapıları, tarihi ve muhteşem müzeleriyle harika bir kültürü barındırır özellikle başkent Kiev’de her gece düzenlenen sosyal aktiviteler, konserler, sergiler, gösteriler, tiyatrolar ve daha onlarcası Kiev yaşantısını çok renklendirir ve bunların bir çoğu ücretsiz yada çok cüzzi miktarlara sunulmaktadır aslında Başkent Kiev’in gece hayatıda çok renklidir ve Türklerin aslen en çok merak ettiği şeyde tam da budur diğer aktiviteler içerisinden pekte göremezsiniz. Ukraynada çok fazla sayıda Üniversite vardır ve Avrupanın en iyi eğitimini veren kurumlardır ve gerçekten tarihin içerisinde eğitim yapmak isteyen fiyatlarıyla da çok uygun olabilecek Üniversiteler de okumak isteyen öğrenciler için harika öğrencilik günleri güzel bir hayat deneyimi bekliyor. Ukrayna’da devlet üniversiteleri ücretsizdir ve en iyi eğitimi verdiği de kesindir Ukrayna’da çok fazla sayıda Türk öğrenci mevcuttur. Ukrayna’ya artık 2017 yılından beri vizesiz ve pasaportsuz olarak seyahat edilebilmektedir sadece ve sadece 90 günlük vizesiz seyahat hakkınızı aşmayın yoksa mahekemelik olur ve sınır dışıda edilirsiniz. Sadece kimlikle hangi ülkelere gidilir kısa da olsa yazdık sizler için.