Norveç İltica Eden Türkleri Kabulmü Ediyor?

Norvegia

Sığınma Hakkı Veren Ülkeler arasında olan Norveç İlticacı Türkleri kabul ediyor, Norveç’te yaşayan türkler ve Norveç Göç. Dünyanın en gelişmiş ve refah seviyesi en yüksek ülkelerinden olan ve ilk sıralarda yerini alan Norveç’te yabancılar polisinin yayınladığı son yıllık iltica raporunda Türkiye vatandaşları ilk sırada yer alıyor. Rapordada yer alan bilgilere göre 2018 yılında Norveç’e iltica eden her 10 kişiden 3’ü Türk olduğu belirtildi. Norveç’e nasıl iltica edebilirim sorusunu soranlar çoğalıyor. Norveç Oturma izni veriyor

Daha Önceki yıllara ait verilere göre Suriye, Somali ve Eritre vatandaşları son yıllarda en çok iltica eden ülke vatandaşları arasında ilk sıralarda yer alıyordu. Ancak bu durum 2018 yılında değişti ve . Yabancılar Polisinin raporuna göre 2018 yılı içinde iltica eden Suriyeli sayısı 465’te kalırken Türklerin sayısı 765 olarak kayıtlara geçti ve listede ilk sıraya yükseldi. Dünyanın çeşitli farklı ülkelerinden normal yollar ile vasıflı göçmen alan Norveç, güvenli ve refah seviyesi yüksek olması nedeniyle iltica ve sığınma kapsamında da bir çok insanın başvurduğu ülkelerin başında geliyor huzurlu güvenli yapısından dolayı. Türkiyeden Türk vatandaşların başvurularında hızlı bir artış mevcut Norveç, İsveç ve Danimarka gibi İskandinav ülkeleri gerek siyasi gerekse insani nedenlerle dünyada en fazla iltica başvurusunu alan ülkelerin arasında. Norveç yabancılar polisinin yıllık raporlarında Suriye, Somali ve Eritre gibi en fazla sığınma ve iltica talep eden ülke vatandaşları arasınada Türkiye’de eklenmiş olduğu bildiridi.

Türk vatandaşlarından gelen başvurulardaki artış nedeniyle Norveç yabancılar polisiHaziran 2018 tarihinde yaptığı açıklamada, dosya içeriklerinin daha dikkatli ve detaylı incelenmesi için başvuruların değerlendirilmesine belli bir süre ara verileceğini duyurmuştu ki. Norveç göçmenlik bürosu, Türklere ait olan başvuru dosyaları nasıl inceledikleri konusunda Avrupa ülkeleri ile de fikir alışverişi yapmak için süre istemiştir. Bu durum otomatik olarak oturumların sonuçlanma süresini daha uzun bir zaman dilimine yaydı haliyle. Ülkedeki genel iltica başvurularında son yılla göre ciddi bir azalma gözükse de Türklere ait olan başvuruların sayısında ciddi bir artış meydana gelmesi ülke medyasında da yer bulundurdu. Norveç medyasında çıkan haberlerde Türkiye’den gelen iltica akınınınn 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yoğunlaştığının altını çiziliyor. Başvuruların yüzde 92’i olumlu sonuçlandıgı açıklandı Norveç’te çok resmi verilere göre 2018 yılında toplam 97 ülkeden iltica başvurusu yapıldı. Başvuru ve değerlendirme süreçleri tamamlanan dosyaların %91 i olumlu sonuçlanarak kişilere oturumları verildi söylendi. 2018 yılında Norveç’e Türkiye’den iltica talebinde bulunanların sayısı 767’e yükseldi. Bu sayı Suriyeliler için 419, Eritre vatandaşları için 241 ve Iran vatandaşları için 121 olarak kayıtlara geçtigi söylendi. Yıllar içinde Türklerden en fazla başvuru haziran ayında gerçekleşti. Ocak ayında 5 kişi, haziran ayında 216 kişi iltica talebinde bulundu aktarıldı.