Neden Brezilya Vatandaşlığı?

Neden Brezilya neden Brezilya vatandaşlığı almak gerekli olabilir Brezilya vatandaşı olunmalı mı? Brezilya vatandaşı olmak bize gibi faydası olabilir? Bu soruları sorarak başlamak istiyorum bu yazıya ve bir çok kişinin merakı olabilir sağ da sol da bir sürü yerde bu konu da bir çok şeyler yazılıyor ve anlatılıyor, bir çok kişi geçerli sebebleri olabilir Brezilya vatandaşı olmak için veya bir başka ülke vatandaşlığı için ama bize Brezilya’da olmak ve vatandaşlığını almak ne fayda sağlamakta? Brezilya vatandaşlık şartlarını daha önce ki yazılarımız da az çok belirtik ve bu seri yazıya bu konuyla son vermek istiyorum. Dünya’da çok fazla insan en başta gelişmişlik düzeylerinden dolayı bir başka ülkeye göç etmek istiyor özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülke vatandaşları ve Brezilya her geçen yıl Türkler tarafında tercih edilmeye başlayan bir ülke olma yolun da Brezilya gelişmişlikte Türkiye kadar hızlı olmasa da açık zihinlilik te Türkiye’yi sollamış durumda dır Türkiye’de bulununan bir çok baskı özellikle toplum tarafından insanlara uygulanan baskı olarak söylüyorum, böyle bir baskı bulunmamaktadır yapacağınız ve yapmak istedikleriniz konusunda tamamen özgürsünüz kimse size dininizi sormaz, kimse size siyasi görüşünüzü sormaz ve bunlardan dolayı sizi yargılamaz, kimse sizi renginizden dolayı yargılayamaz ve bun bir suçtur, kimse size düşüncenizden dolayı kötü muamele yapamaz bu bir suçtur, kimse kimsenin özgürlük alanlarını engelleyemez bu bir suçtur, kimse kadınlara, çocuklara, hayvanlara şiddet uygulayamaz bu bir suçtur ve kanunlar ve uygulayıcıları tarafından titizlikle uygulanır ve korunurlar. Neden Brezilya vatandaşlığı sorusuna cevap olabilecekler içerisinde en başta bu sıraladıklarım var diyebilirim. Brezilya harika bir iklime sahiptir sözde dört mevsim yaşanır ama hava her zaman sıcaktır ülkenin kuzey bölgeleri daha az yağış alır ve sıcaklıklarını korur eksi derecelerine asla inenmez, ülkenin güneyine indikçe de hava iklim biraz daha yumuşar yağışların artmasıyla hava sıcaklıkları daha da düşer kuzeye göre ama yine de eksi dereceleri görmez ancak ve ancak kış aylarında Brezilya’nın en güneylerine inildiği zamalar çok ufak kar yağışları görülebilir.  Bu özelliklerinden dolayı da Türkler için tercih sebebleri içerisinde olabilir ne alakası var demeyin iklim insan hayatın da çok önemli bir rol oynamaktadır ve Rusların neden sıcak sulara inmek istediklerini ve bunların sonucunda yaptıkları savaşları anlamaya çalışın yada gidin Rusya da bir kaç sene yaşamaya iş yapmaya çalışın bakalım en soğuk bölgelerin de işte o zaman anlarsınız iklim ne demektir insan hayatı için. 

Neden Brezilya Vatandaşlığı?

Brezilya çok kalabalık bir nüfusa sahip olmasından dolayı da bir çok iş alanının açılmasına sebebiyet vermektedir ama bu son zamanlar da yabancılar için bazen sıkıntılı olabiliyor özellikle Türkler için gelmek isteye ve Brezilya ‘da hazır bulunna Türkler iş sıkıntısı çekmekte bunun için benim tavsiyem ya kendi işinizi kurmak ya da Brezilya’ya göç etmeden öncesi iş bulmanızdır bu mümkünmüdür evet mümkündür daha önce kısa bir yazı yazdım bu konu da ama çok fazla detaylara inmedim Brezilya’da iş konusunda daha ileri ki bir vakitte sizler için Brezilya’da iş nasıl bulunur Brezilya’da ki Türklerin yapabilecekleri işler hakkında ve hatta iş başvurusu nasıl yapılır diye güzel bir yazı hazırlamayı planlıyorum emin olun Brezilya da çok fazla iş var sadece bakmayı bilmek gerekiyor.

Brezilya bir çok ülkeye göre daha kolay vatandaşlık verebilmektedir Brezilya ve Brezilyalılar göçmenleri sevmekte ve desteklemektedir yeter ki uyum sağlamayı bilin. Günümüzde yoğunlaşan zorunlu göç trafiğini kontor altında tutan ülkelerin başında gelmektede ve uzaklığı nedeniyle de zorunlu göç edenler tarafından çok ta tercih edilmemektedir Brezilya ama Brezilya vatandaşı olan ve Brezilya Pasaportu sahibi olan bir vatandaş Avrupa ülkelerinde serbest dolaşım hakkını kazanmaktadır ve Portekiz gibi Portekizce’nin veya İspanyolca‘nın konuşulduğu ülkelerde çok rahat iş bulabilmektediruygun şartları taşıyan kişiler bu gibi Avrupa ülkerlerine göç etmesi daha da kolaylaşmakdadır.

Brezilya’ya öğrenci olarak gelmiş bir çok kişi öğrenciliği sırasında aldığı kaliteli eğitim ve öğrendiği iyi derece de Portekizcesiyle, öğrencilik hayatı biten bir çok öğrenci Brezilya’da kalmayı tercih ediyor ve hayatını Brezilya toprakların da kuruyor iş, evlilik gibi yollarla Brezilya vatandaşlığını alıyorlar çok az sayıda Türkiye’ye kesin dönüş yapanlar var. Brezilya’da çalışma imkanı bulmuş öğrenciler kesinlikle Brezilya’da yaşamayı tercih ediyorlar ancak izin dönemlerinde ülkelerini ziyaret ediyorlar.

Brezilyalılar en son yapılan araştırmalar da dünya da en sıcak kanlı insanlar seçildi, Brezilyalılar gerçekten de çok sıcak kanlılar özellikle Avrupa ve Amerika insalarına göre çok daha cana yakındır çok daha samimidir çok daha girişken ve konuşkandırlar Brezilya’nın en küçük şehrine veya kasabasına dahi gitseniz sizinle ilgilenen ve muhabette etmek isteyen insanlarla mutlaka karşılaşırsınız bu hemen hemen hiç şaşmaz, bu gibi durumlarla çok sık karşılaşıyorum, bahsettiğim araştırmayı Brezilya’ya göç etmeden öncesi okumuştum ve kesinlikle katılıyor doğruluğunu şimdi onaylıyorum.

Brezilya göçmenlik şartlarında bulunan ve sırf bu sebeblerden dolayı da vatandaşlık alabileceğiniz şey Brezilya’ya bağımlık ve Brezilya için iyi yönlü çalışmak, Brezilya vatandaşlığını çok istemek, Brezilya’yı çok sevmek ve bu konular da kendinizi isbatlamak ve Brezilya’da en aşağı dört sene yaşamışlık bu süre içerisinde de iyi bir vatandaş olabileceğinizi isbatlamak gereklidir. Brezilya göçmeni seviyor ama yukarı da saydığım şeyleri de yerine getirmiş olmak gereklidir, çünkü Brezilya kalabalık nüfusun getiridiği sorunlarla yeterince boğuşuyor ülke de ki suç oranları zaten gereğinden çok fazla ve büyü ölçüde güvenlik sorunu yaşatıyorlar bunun için düzğün ve Brezilya’ya gerçek anlamda katı sağlayan bunu başaran bir vatandaşa ihtiyaç vardır gereksiz ve kriminal insana ihtiyaçları yoktur onun içindir ki de yeni vatandaş olmak isteyenlere kolay yollardan vatandaşlık sunmasıyla beraber vatandaşlık vereceği insanın tüm geçmişini sıkı bir şekilde araştırmaktadırlar ama Brezilya’da bulundukları süre içinde ama kendi orjini olduğu ülke’de ki geçmişleri hakkında her türlü araştımayı çok sıkı bir şekilde yapıyorlar yani öyle ipni koparanın elini kolunu sallayıp vatandaşlık alıp yaşayacağı bir ülke değildir Brezilya. 

Brezilya vatandaşı olmak istiyorum diyor ve Brezilya Vatandaşlık şarlarını getirerek vatandaşlığını aldığınız Brezilya’da sosyalliğin doruklarını yaşayarak bu ülke vatandaşı olmanın ayrıcalıklarını hissedersiniz, Brezilyalıların sıcak kanlılıkları gibi sosyal hayatlarına bir o kadar sıcaktır eğer bir ülke vatandaşı olmak istediğiniz de bu özellikler varsa Brezilya vatandaşlığı tam size göre diyebilirim. Brezilya oturum izni aldığınız da hatta Brezilya’ya yerleşmek işlemlerinizi tamamladığınız da bile bunu hissetmeye başlayacaksınız. Brezilya vatandaşlık başvurusu, yapmak için bir yıl sonun da yapabilirsiniz ama beş yıl sonra alırsınız en aşağı da dört yıl Brezilya’da bulunmuş olmak gerekiyor aralıksız olarak bu sıcak kanlı ve özgür insanların sosyalliğini yaşamak ayrıcalığına sahip olmak için. Brezilya oturum izni nasıl alınır bu konu için ayrıca tekrardan bir yazı hazırlayacağım.

Brezilya’ya yerleşmek istiyorsunuz ve Brezilya çifte vatandaşlık olurmu diye düşnüyorsanız evet Brezilya ve Türkiye birbirleri arasında çifte vatandaşlık kabul ediyor herhangi bir sorun yoktur veya birbirleri arasında bir mecburiyet koşulu yoktur bunun için de size büyük avantajları olacaktır Brezilya vatandaşlığı hem kendi ülkenizin getirdiği avantajları koruyacaksınız hemde Brezilya vatandaşlığı almış olmanın getirdiği avantajları koruyacaksınız ve kullanabileceksinizdir.

Brezilya insa hakları açısından da yaşanası bir ülkedir Brezilya’da insani olarak bir çok şey koruma altındadır en başta çok kültürlülük açısından çok rahat yaşanabilecek bir ülkedir din, dil, ırk gibi farklıklardan doalyı kolay kolay kimseler zulüm görmez ve farklılıkları olanlar da farklı olanlara zülüm yapamazlar herkes birbirlerine karşı koruma altındadır ve buna izin verilmez siz etnik kökenlerinizden dolayı da çoğul olana baskı yapamazsınız onlar da size, herkes dostça yaşamak konusunda birleşmek zorundadır ve başka bir yolu yoktur aşırılık yapanlara da asla izin verilmez.

Neden Brezilya konusunda yeterince bilgilendirme yaptığıma inanıyorum saydığım sebeblerin ötesinde daha yeni bir fikir bilgi oluşursa sizlerle paylaşmakdan memnun olacağım, sizlerin sorularını cevaplamak benim için bir onurdur lütfen çekinmeden yorm yazın ve abone olun her türlü gelişmeden haberdar olmak için yeni konuları kaçırmayın.

4 thoughts on “Neden Brezilya Vatandaşlığı?

  1. Herzamanki gibi cok faydalı bilgiler var.artı olarak brezilyalılarla evlenmek isteyen türkler(müslümanlar) dini islami nikah yapmak için nasıl kimden destek alabiliriz .Bu konuda sizin tecrübeleriniz ile bir yol gösterebilirmisiniz.ne yapmamız gerekiyor.sonuç olarak hiç bilmediğimiz yabancı bir ülkede olacağız ve böyle bir sıkıntı ile karşılaşacağımız aşikar.tüm arkadaşlarımıza konuyu aydınlatma açisindan yardımcı olabilir misiniz.teşekkürler

    1. Merhaba Fatih teşekkür ederim harika yorumun ve soru için az sorulan ama çok kıymetli bir soru olmuş benim için. Brezilya ve diğer yabancı ülklerde evlenmek isteyen ve evlenen çok insan var tabii haliyle inançlı olanlar resmi nikanın yanında dini nikahta kıyma ister ve en doğal hakkıdır insanın ve bir ihtiyaçtır. Brezilya’da az sayıda Türk yaşamaktadır ondan dolayı tam emin değilim ama Müftülüğün görevlendirdiği bir imam varmıdır dini nikah kıymak için bilmiyorum, Brezilya’da çok az olsada camiiler var özellikle büyük şehirlerde ama Türklerin görevli olduğu camiiler değil bunlar daha dönceden Türkler mescid kurmuşlardı şu an ne durumdadır bilmiyorum. Ama camiiler aktif bir şekilde ibadetlere açıklar ve Araplar bu görevi görüyorlar, Sao paulo, Rio de hanerio gibi bir şehirlerde Camiiler var buralarda İmam nikahı kıydırmak mümkün olur resmi nikahını kıydıktan sonra bu camiileri bulup gidebilirsiniz Nikah işleriniz için yada daha öncesinden Türk Konsolosluğuna sormakta bu konuda faydalı olur kendi bünyelerinden imam olduğunu sanmıyorum ama bildikleri insan mutlaka vardır ve seni bir şekilde yönlendiriler, Brezilya’da resmi nikahını yaptıktan sonra zaten evlilik kaydı yaptırmak için Türk konsololuğuna bildirmen gerekecektir o zaman da öğrenebilirsin önceside öğrenebilirsin iletişim bilgileri: “Turkish Consulate General in Sao Paulo” <consulate.saopaulo@mfa.gov.tr> bu email adresinden Brezilya Türk Konsolosğu ile irtibata geçebilirsin bildikleri bir imam varsa irtibatını sağlarlar. Umarım istediğin cevabı almışsındır. Sevgiler

Comments are closed.