Japonya Yabancı İşçi Alacak Ama Halk Karşı Çıkıyor

Japonya önümüzde ki sene 2019 Yılı içinde 345 Bin Yabancı işçi alacağını duyurmuştu çoğunluğu kalifiye işçi olacak şekilde Göçmen işçilere ihtiyacı olan Japonya bu konuda halkı tarafından biraz sıkıntılarla karşılacağa benziyor Japonya’da Şinzo Abe Hükümeti yabancı işçi alımı için bir tasarı sunmuştu ve bu tasarı hükümetin üst kademelerinden geçmiş ve onaylanmıştı ancak yapılan bir kamu oyu yoklamasında Japon halkının Yüzde 65’i bu kadar çok alınacak olan yabancı işçiye karşı olduğunu dile getirdi.

Japonya en çok işçi alımı yapacağı sektör ise Hasta bakıcılık olacak ve Hemşirelik elli ile atmış bin kişi çalıştırmayı düşünüyorlar diğer bir sektör ise en çok yabancı işçinin alınacağı Restorant Sektörü olacak İnşaat ve Temizlik Sektörleride hemen ardından gelecek, Japonya’da yeni yıldan önce yabancı işçi alımları yapacağını duyuran ülkeler arasında bakalım halkın iseksizliğine rağmen Japonya işçi alımını yapacakmı hep beraber göreceğiz ama eminim Japonlar makul bir sayı da olabilecek bir göçmen işçileri bağırlarına sessizce basacaklardır. Japonlar dünya da nadir bulunan en az kavga eden ve asi olan toplumlardan bir tanesidir isteklerini en güzel ve uygun bir şekilde dile getiren insanlardır.

Japonların aslında ülkedelerinde yabancı işçi çalıştırmaları kanunen yasaktır ama belli şartlarda ve gerçekten ihtiyaçları varsa şirketlerin yabancı işçi çalıştırmalrına izin veriliyor normal de bu gibi ihtiyaçlarını yabancı stajyer ve öğrenciler ile kapatmaya çalışıyorlar ama artık yaşlanan nüfusuları ve düşük doğum oranlarının yükselmesinden dolayı gerekli hale gelen yabancı işçi alımları mecburi kıldı.

Japonya Hakkında Kısa Bilgi  

Japonya, Doğu Asya’da bir ada ülkesidir. Büyük Okyanus’ta bulunan Japonya Japon Denizi’nden Çin, Kuzey Kore, Güney Kore ve Rusya’nın doğusuna, kuzeyde Ohotsk Denizi’nden güneyde Doğu Çin Denizi’ne ve Tayvan’a kadar uzanır. Japonca adını oluşturan kanji karakterler “güneş” ve “köken” anlamına gelir. Kaynak Vikipedi