Davetiye ile Almanya’ya Gitmek İçin Gerekli Evraklar 2019

Almaya’ya davetiye ile gitmek için gerekli evrakları veya Almanya vize başvurusu için gerekli evraklar hazırlamak aşamasında olanlar için faydalı olacağını düşündüğüm için hazırladım bu yazıyı. Almanya Aile Ziyaret Vizesi Davetiye aldıktan sonra Almanya’da akraba ziyareti veya arkadaş ziyareti yapacak olanlar vize evraklarını hazırlamalıdırlar ve gerekli olacak Alman Vizesi başvuru süreci var ve bu vize türü C – Tipi Vize dir. Almanya C-Tipi Vize‘ye başvuru yapacak olan umuma mahsus normal pasaport sahibi Türk vatandaşları Alman Konsolosluğuna sunacakları evrakları doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlamalıdır ve orjinal evraklar olmalıdır Almanya Aile Ziyaret Vizesi ne başvuru yapılırken vize amacınıza uygun şekilde başvuru gerçekleştirmeniz gerekmektedir ve çocuklarınız ile bu seyahati gerçekleştirecekseniz her bir çocuğunuz içinde ayrı bir vize başvurusu yapmanız gerekiyor.

Davetiye ile Almanya’ya gitmek için gerekli olan evraklar

Almanya Aile Ziyareti vizesi için gerekenler.

Pasaportunuz – Almanya’ya ailenizi, akrabanızı, arkadaşlarınızı ziyareti vizesi başvuruları için kullanılacak pasaportlarınız, en son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalı, Almanya’ya ziyaretçinin Almanya seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, yırtılmamış veya hasar görmemiş olmalı ve
Biometrik Fotoğraf – Almanya akraba ziyareti vize başvurularında kullanılacak fotoğraflar en az 2 adet, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, Almanya’ya vize başvuru sahibinin güncel en aşağı 3 aylık son halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.
Bio metrik fotograflarınızı hazırlarken gideceğiniz fotoğrafçınız bu konuda size yardımcı olacaklardır hatta gerekirse konsoloslukların yakınlarında ki fotografçılar bu konularda epeyce uzmanlaşmıştır ve hangi ülke vize başvurusunda istedikleri özellikleri çok iyi bilebilirler. Davetiye ile Almanyaya gitmek için gerekli evraklar aşagıda devamı sıralanmıştır

Nüfus müdürlüklerinden alacağınız Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi – Almanya Schengen Ziyaret Vizesi işlemlerinizde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi orjinali mutlaka yanınızda olsun.

Almanya Vize Başvuru Formu ve İkamet Kanunu´nun 54. maddesine göre gerekli ek belge: Almanya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi başvuruları için doldurulacak Schengen vize başvuru formu, başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Almanya vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı.
NOT: Almanya ziyaret vizesi başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Almanya Schengen vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır.

Almanya Vize Davetiyesi – İstek Mektubunuz veya Davetiyeniz: Almanya vize işlemlerinde bulunacak kişinin Almanya seyahatinin içeriği ziyaret içerikli olması nedeni ile Almanya Belediyesi onaylı Davetiye belgesi sunulması talep edilmektedir kısacası size Davetiyeyi gönderecek olan akrabanz veya arkadaşınız kendi ikamet ettiği adreste kayıtlı olduğu Belediyesine giterek onaylatması gerekmektedir. Almanya’ya davet eden kişi Alman vatandaşı ise davetiye (istek mektubu)davet eden kişinin dilekçe ve pasaport fotokopisi ile birlikte ibraz edilmelidir. Davet eden kişi Almanya’da oturum iznine sahip yabancı durumunda ise Almanya’da ikamet ettiği bölgedeki belediyeden onaylı davetiyeyi, kimlik bilgileri ve dilekçe ile birlikte göndermesi gerekecektir.
Finansal Durumu Gösterir Belgeleride – Almanya vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordrolarıda, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır. Almanya Arkadaş ziyareti vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 4000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır mutlaka. Ayrıca Almanya vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.
Almanya vize talebini belirten dilekçe – Almanya vizesi müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına Almanya konsolosluğuna, elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır mutlaka.

Almanya Konsolosluğu veya Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerinin, maaş bilgilerinin, Almanya’ ya ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir. Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayn dilekçeniz. Almanya aile ziyareti vize müracaatında bulunacak kişi eğer ki, Almanya seyahati sonrası 2.ci veya 3. cü Schengen ülkelerine direk olarak seyahat edecek olması halinde bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmelidir mutlaka.

Son üç yıl içindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) ait birer adet fotokopi
Seyahat sağlık sigortası gereklidir: Almanya vize işlemlerinde bulunacak kişinin Almanya’ da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.
Vize harcı
Uçuş rezervasyonu veya diğer ulaşım aracına ilişkin belge
Almanya´da kalınacak süredeki masrafların ne şekilde karşılanacağına dair belge
Almanya´daki davet edenin yabancılar dairesince hazırlattığı davetiye veya kendi maddi imkanlarınıza dair belge örneğin banka hesabınızda düzenli olarak bulunan bakiyeleriniz
Seyahat amacına dair belgeriniz: Şayet masrafların karşılanacağına dair resmi bir davetiye ibraz edilmez ise, düz bir dilekçe şeklinde hazırlanmış davetiye ibraz edilmelidir mutlaka
Gelir belgeleriniz örneğin Maaş bordrosu, hesap cüzdanı, kira geliri, Almanya´dan gelen havaleler gibi

Almanya’ya vize işlemlerinde bulunacak kişi veya kişilerin, sağlık ve tedavi maksadıylaysa bu ülkeye seyahat gerçekleştirec olması halinde kişinin Almanya’ da tedavisini gerçekleştirecek kurumun kabul belgesi ve vize başvuru sahibinin Almanya’ da tedavi olmasını öneren geçerli, orijinal heyet raporlarını.

Küçükler çocuklarınız için 18 yaş altı Veliler tarafından verilmiş noter tastikli seyahat izni veya velayet hakkına tek başına sahip olduğuna ilişkin belge örnek olarak ebeveynlerin boşanmış olması halinde veya velilerin biri vefat etmiş olması halinde gerekli olacaktır.

Ücretli Çalışanlar ve Devlet memurları için ilaveteni istenilecek:
Yaptığınız işe dair açıklama içeren çalışma belgeniz
Talep edilen vize süresi için izin belgesniz
Bağkur SGK kurumlarının verdiği dökümünüz, SGK giriş bildirgesi ve son maaş belgesi.

Firması olanlar ve serbest meslek sahipleri için ilaveten istenecek belgeler:
Ticaret veya Sanayi Odası Sicil Kayıt Sureti fotokopisi, 6 aydan eski olmamamlıdır
Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisix
Vergi Levhasıv
Çiftçiler için ilaveten:
Ziraat Odasından Çiftçilik Belgeniz

Emekliler için istenilen ilave belgerler:
Aylık emekli maaşını gösteren emeklilik belgesi
Öğrenciler için ilaveten:
Öğrenci belgesi
Kişi TC ikamet izni sahibinin yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan TC oturma izni belgesi fotokopisi

Şahıslar Almanay’dan başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini paylaşmalıdır.

Pasaportunuzun İadesi
Alman Konsolosluğunun, başvurunuz hakkında karar vermesinin ardından pasaportlar iade edilmektedir. Almanya Aile ziayreti Vize başvurunuzu doğrudan dış temsilcilikte gerçekleştirdiğiniz takdirde, pasaportunuzu sadece söz konusu temsilcilikten teslim alabilirsiniz bu detayı unutmayın. Sizin gidip teslim alamayacağınız durumlarda ise, bir yakınınızı akrabanızı veya arkadaşınızı pasaportu sizin adınıza almak üzere yazılı olarak yetkilendirebilirsiniz. Bununla ilgili vekaletnameyi doldurarak, yetkilendirdiğiniz kişiye, pasaport tesliminde ibraz etmesi için, vermeniz gerekmektedir bu işlem noter onaylı olması gereklidir.

Vizeniz Reddi Halinde ise yapacaklarınız
Vize başvurunuz reddedildiği takdirde ise, bunun çeşitli sebepleri olabilir. Ret sebeplerini, tarafınıza gönderilen cevap yazısında bulabilirsiniz. Vize başvurunuzu eksiksiz, seyahat amacınız hakkında net olan ve denetlenebilir belgeler ibraz etmek suretiyle her zaman yenileyebilirsiniz sınır yoktur yeterki gerekli olan eksiklikleri tamamlayın ve başvuru ücretlerini yatırın.