Danimarka Yabancı İşçi Cennetine Dönüşüyor Sınırlamalar Kalkıyor

Danimarka özellikle Avrupa dışından işçi alımlarını şirketlerin ihtiyacını kolay giderebilmesi için bir dizi düzenlemeler getiriyor. Danimarka’da artık yaşlanan iş gücüne güç katmak için Japonya gibi yabancı işçiye kapılarını kolaylaştırmaya başladı bu yeni getirilen düzenlemeler Damimarka İstihdam Bakanlığının sunduğu 21 maddelik tasarıda Danimarkalı şirketlerin yabancı işçiler ile çalışabilmelerinin önlerindeki zorukları kaldırmayı hedefliyor.

Danimarka’da düşen işsizlik rakkamları ve büyüyen Danimarka ekonomisi doğal olarak Danimarka’da ki şirketlerin yeni iş gücüne ihtiyaçlarını çoğaltmaya başladı tabii ki bu işçiler Japonya’nın da aradığı gibi Nitelikli işçiler olacak ve Avrupa ülkeleri dışında ki yabancı işçileri Danimarka’da çalışabilmeleri için bir dizi kolaylık sağlayacak. Tasarı hazırlayan hükümet en başta çalışacak olan nitelikli işçilerin oturum izinleri konusunda kolaylık sağlayacak.

Danimarka daha önce yabancı işçi çalıştırmak için koyduğu limitlerden bir tanesi, bir yabancı nitelikli işçi çalıştırmak için istenilen 418 bin Danimarka Kronu ( 56 Bin Avro) Yıllık maaş limitini,
330 bin Danimarka Kronu‘na indirdi 44 bin Avro.

Diğer Maddeler Şu Şekilde Tasarıda Belirtilen

Yeni yapılacak olan düzenlemede şirketlerin işçilerin maaşlarını ödemek için banka hesabı açılması zorunluluğu ortandan kaldırılıyor ve şirketler isterlerse çalışan yabancı işçilerinin maaşlarını Danimarka dışında ki bankalara ödeme yapabilecekler. Bu şekilde işçilerin kendileri içinde olan Danimarka’da bir banka hesabı olması gerekliliği kalkıyor.

Aynı zamanda Danimarka’da şirket veya şube açmak isteyen yabancı şirketlerin oturum izin belgelerininde de kolaylıklar saglanacak, Dışarıdan gelmek isteyen yeni  Start -Up şirketler de Danimarka’da kolay failiyet yönetebilecekler ve yabancı işçi çalıştırabilecekler, istihdam yaratabilecekler bu şekilde. Danimarka bir taşla iki kuş vurmak istiyor yabancı şirketlere bu yeni tasarılarıyla önlerinde ki zorlukları kaldırıp ülkeye çekip ve yabancı işçilerin çalışmasını kolaylaştırıp büyüyen ekonomisine güç katacak ben tuttum bu işi. Aynı zamanda Danimarka daha önceden çalışan işçilerin değişen pozisyonlarından dolayı değişik vize türlerinide kaldırıyor yani şirketler yabancı yöneticiler gibi pozisyonlara gelen çalışanların vize değişikliğine tekrardan başvurmalarına gerek kalmayacak şirketler için gelen bu büyük kolaylıklar verimlerini daha da arttımalarını sağlayacaktır.

Danimarka Hükümetinden bir yenilik daha, önceden Danimarka’da bulununa Doktora öğrencilerine 6 aylık çalışma hakkı tanınmıyordu ve Doktora öğrencilerin ailelerinin fertlerine Danimarka’ya seyahat sınırlaması bulunuyordu artık bu yeni tasarıda tüm bu kısıtlamalar kaldırılacak ve Doktora öğrencilerine 6 aylık çalışma hakkı verilecek ve aile fertlerinin rahatça ziyaret edebilmeleri için seyehat kısıtlamaları ortadan kalkacak, anlaşılan Danimarka büyük atılımlar yapacak bu gidişte hazır olun derim.

Danimarka gerçekten yabancı işçiler için bir cennete dönüşeceğe benziyor aslında diğer Avrupa ülkelerinin de örnek alması gereken bu tasarı bence tam yerinde çünkü artık Avrupa’da bir çok ülke büyük ekonomik zorluluklar yaşıyor ve bu birliğin başına bela olmaya adaylar, çünkü bu şekilde giderse Avrupa Birliği diye bir birlik ortadan kalkacaktır, bazı Avrupa ülkeleri ve Avrupa dışında bulunan ülkelerde Japonya gibi bu tip tasarılara sıcak bakmaya başladı, gerçekten çok zorluklar la çalıştırılan yabancılar şirktetlere büyük mailiyet ve zorluklar oluşturuyordu aslında bence bu da bir ekonomik sorundur

Geç başvurulardan dolayı kimse sınır dışı edilmeyecek ve kaçak sayılmıyacak.

Yabancı çalışanların zamanında yapılmayan vize uzatma başvurularından dolayı daha önceden kaçak sayılıp sınır dışı edilebiliyor ve bu uzatmayı yapmak için işçinin kendi ülkesine gidip başvuru yapması gerekiyordu, artık bu uygulamaya da son getiriliyor eminim bir çok kişinin çok sevineceği bir değişiklik olacaktır. Danimarka hükümeti ülkede ki istihdamı en iyi ve verimli bir şekilde arttırmayı hedeflemiş bunun için sınır dışı edilmeyide kaldırarak oturum izni bitmiş olan yabancılar için daha nefes alınabilir bir hale getirdi. Böylelikle kişiler Danimarka’da kaçak duruma düşmüş olsalar bile kendi ülkelerine gitmeden ve mahkeme önüne çıkmadan ülke içerinde başvuru yapı oturum izinlerini rahatlıkla uzatabilecekler.

İyi Derece Dil Bilmek Şartı Kaldırılıyor.

Doktorluk ve Dİş hekimliği gibi alanlarda çalışacak olanlar için daha da gevşetiliyor artık bu tasarıyla birlikte Doktor olanlar dil bilgisi konusunda çok iyi olmak zorunda değiller. Mevcut durumda Diş hekimleri ve Doktorlar temel dil bilgisi sınavına girip iki yıllık oturum izni alıyorlar ve oturum izinlerini uzatabilmek için daha zorlaştırılmış bir dil bilgisi sınavına girmek zorundaydılar, yeni düzenlemeyle birlikte artık bu zorunluklukta ortadan kalkacak ve zaman içerisinde diğer meslek dallarında çalışan yabancılar içinde zor olan dil sınavı kalkacak, uzatılması gereken oturum izni daha kolay bir şekilde yapılacak.

Doktorlar gibi Hemşireler içinde bir dizi kolaylıklar geliyor yeni tasarıyla birlikte, Danimarka yine Avrupa dışından gelecek hemşirelere de ihtiyacı olduğu için oturum izni almalarını kolaylaştırıyor ve hemşirelere ilk başta tam üç yıllık oturum izni verecekler.

Çalışma Saati Zorunluluğu Kalkıyor.

Oturum izni almak istiyen yabancılar için mevcutta şart koşulan 37 saatlik çalışma saati olan bir işte istihdam edilmesi şartı yeni tasarıyla birlikte 30 saate indirilecek ve Danimarka’da çalışmak istiyen yabancı işçiler daha rahat iş alanları bulabilecekler kendilerine. Tarım sektöründe çalışan ve çalışmak isteyen yabancılar içinde oturum izni almak daha kolay hale geleiyor ve dil yeterliliği, 30 yaş gibi bir sınırlama yükseltilerekten 35, Staj zorunluğu kaldırılarak mevcutta verilen oniki aylık (12 ) oturum izni 18 ( on sekiz) aya çıkartılacak, çok ihtiyaç duyulan tarım sektöründe ki açıklar da kapatılmış olunacak.

3 thoughts on “Danimarka Yabancı İşçi Cennetine Dönüşüyor Sınırlamalar Kalkıyor

  1. Danimarka İşçi alımı yapıyor Almanya İşçi Alımı yapıyor hemen hemen tüm Avrupa ve diğer ülkeler Yabancı işçi almaya başladı bizde Süriyeli alıyoruz üstüne iş veriyoruz üstüne bedava maaş veriyoruz ohhh beeehh Avrupalı sı kalifiye elaman alıyor biz dilencileri alıyoruz bu ne biçim işyahuuu bizim garibanlarda zenginlerde ülkeyi terk etmeye başladı

Comments are closed.