Brezilya’ya Giderken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Brezilya’ya seyahat ederken dikkat etmeniz gerekenler aslında diğer bir çok ülkeye giderkende dikkat etmeniz gerekenlerle aynıdır hepinizin bildiği gibi Brezilya tehlikeli bir ülke ama Türkiye bir Tursit için tehlikeli değil mi? Evet belki Brezilya’da olduğu gibi bir çok tehlike fazla olmayabilir gibi ama yinede hiç yok değildir. Brezilya çok uzak bir ülke ve çok daha farklı bir kültürüe sahip Türkiye’ye göre ve aynı zamanda da benzerlikleride çok fazla en başta hareketli yaşam çok benzerlik gösteriyor.

Brezilya’ya giderken dikkat etmeniz gerekenler

Brezilya’ya seyahatinizden önce yapacağınız hazırlıklardan bahsetmek istiyorum aslında sırasıyla.

 1. Pasaportunuz En az 6 aylık bir süresi olmalı ve Seyahatiniz süresine bağlı olarak Pasaport sürenizde geçerli olması iyi olacaktır.
 2. Brezilya 3 Ay için sizden vize istemez ama daha uzun süreler kalacaksanız kalış amacınıza göre vize almanı gerekebilir bunu teyit etmenizde fayda vardır.
 3. Brezilya Konsolosluk sitesinden veya sosyal medya hesaplarından güncel yazıları ve uyrıları okumaya çalışın.
 4. Brezilya’ya gitmeden öncesi Türk Konsoloslugu iletişim bilgilerini bir yere not alın adresleride dahil olarak hatta internet sitelerinden yayınlanmış olan uyarılarıda okuyun.
 5. Özellikle genç arkadaşlara tavsiye Brezilya’da gideceğiniz adresi irtibatta olduğunuz kişilerin bilgilerini yazılı olaraktan aile bireylerinize vermeniz olası acil durumlarda sizi nerede nasıl bulabileceklerini bilmelilerdir gerekirse bu bilgileri Federal Polise verirler ve sizi hızlıca bulmalarına imkan tanımış olursunuz.
 6. Brezilya’ya seyahatinizden önce eğer imkanınız varsa mutlaka Seyahat Siğortası Yaptırın. Hiç ihtiyaç duymamanızı dilerim ama ihtiyacınız olursa emin olun büyük faydasını görürsünüz. Not: Brezilya’da Hastaneler ücretsizdir ve her insan bu imkandan yararlanabilir Tursitler dahil.
 7. Brezilya’ya Seyahat’ten önce mutlaka Sarı Humma Aşısını yaptırın eğer ki Türkiye’de yaptıramazsanız Brezilya’da ücretsiz bir şekilde Sağlık ocaklarında yaptırabilirsiniz Brezilya Sağlık Bakanlığı Sarı Humma için olan Aşıları belli zamanlarda belli şehirlerin hastanelerine ve sağlık ocaklarına dağıtımını yapar özellklede riskli bölgere en başta gönderim yapar ama genelde her sağlık ocağında mevcuttur ve ücretsiz bir şekilde yapılır.
 8. Brezilya’nın Gümrük Kurallarını mümkünse önceden öğrenin en azından Valizinizde neleri götürebilirsiniz Hemen hemen Türkiye ile aynıdır ama siz yinede araştırın yasaklı maddeleri taşımaktan uzak durun. Unutmayın ki Brezilya’da Brezilya Kanunlarına tabiisinizdir.
 9. Brezilya’ya giderken ve Brezilya’da olduğunuzda özellikle de havalimanlarında Bagajlarınız etrafta bırakmayın, Asla bir yabancıdan Bagaj veya bir paket kabul etmeyin aman buna dikkat edin bagaj hakları kilodan dolayı size taşıtmak veya sizin bagaj kilonuz az olduğu için sizin adınız ile taşıtmak isteyen olabilir ama ASLA bunu kabul etmeyin bu tek Brezilya seyahatleri için geçerli değildir her ülke için geçerlidir ama siz BRezilya için daha da dikkatli olun.
 10. Brezilya ve herhangi başka bir ülkede de geçerli olmakta dahil o ülkede yasadışı Uyuşturucu kullanımından uzak durun bunun yasaiçin olan kısmıda yoktur siz uyuşturucu kullanımından kesinlikle uzak durun bu hem suçtur hemde çok tehlikelidir, çok fazla akol kullanımından da uzak durun.
 11. Brezilya’da göze çarpacak giysiler kullanmayın pahalı giysiler gibi ve takılar en başta, pahalı bir saat, pahalı bir telefon, pahalı bir kolye gibi şeyleri kullanmaktan kesinlikle kaçının hırsızların hedefi haline gelebilecek her türlü davranıştan uzak durmanızda büyük faydalar vardır hayatınız bile buna bağlı olabilir ki bu aslında her ülkede geçerli bir kuraldır özellikle orada Tursit olarak bulunuyorsanız. Varsınlar sizi fakir sansınlar hiç bir şey kaybetmezsiniz bundan Fakirlik güzel şeydir sadece yaşamayı bilene.
 12. Döviz bozduracağınız zaman kesinlikle yasal kuruluşları tercih edin sakın elden bozdurmayın, Brezilya’da Döviz bozdurmak isteyen resmi olarak Pasaportunu verir ve kayıt ettirmiş olur onun için her Döviz bürosu Pasaportunuzu ister sizden.
 13. Her şeyden önemlisi CÜZDANINIZA sahip çıkın paranızın hepsini topluca birde tutmayın gerekirse büyük bir miktarınını bankanızda bulundurun veya para gönderme sistemleriyle kendinize eşit parçalarda para gönderebilirisniz bu şekilde paranızı güvence altına alırsınız.

Brezilya yaşanası güzel bir ülkedir ve Brezilya’nın kendine göre kuralları ve yaşantı tarzı vardır bunlara uyduğunuz sürece ve toplum içinde huzuru bozmadığınız sürece güzel bir tecrübe, güzel bir tatil veya hayat sürebilirsiniz, size ve ailenize yapılmasını istemediğiniz şeyleri sizlerde Brezilya’da yapmayın yada Brezilyalılara yapmaya kalkmayın unutmayın kimse hoş ve doğru olmayan davranışları sevmez ve kabul etmez, bunu söylememin sebebleri vardır boş yere yazmadım.