Brezilya’da Yaşayan Türkler

Brezilya’da Avrupa ülkeleri ve diğer ülkelere göre çok daha az Türk yaşamaktadır, Brezilya’da aslında kökleri Osmanlıya dayanan Türk soyları vardır ama gününmüz Türkiye’si Türkleri tarafından çok fazla keşfedilmemiş yaşamak için belki uzaklığından dolayı tercih edilmemiş bir ülkedir Brezilya. Brezilya’da yaşayan Türkler aslında bu güzel latin ülkesine Osmanlı döneminde bir takım Araplar ile birlikte kahve bahçelerinde çalışmak için gelmişlerdir gemiler ile ve Brezilya’da yaşayan Türkler olarak kalmışlar ve Brezilya’da yaşamaya devam ederek ailelerini kurmuşlardır aslında o eski zamanlarda gelmiş olan Türklerin torunları halen varlıklarını sürdükmektedirler ve bir çoğu özlerinin nereden geldiğini bilmektedir ama çoğu Türkçe bile konuşamamaktadır bu belki dedelerinin ayıbı yada bizlerin ayıbıdır çünkü bizler dilimize ve ırkımıza çok sahib çıkmıyoruz. Brezilya’da yaşamakta olan Türkler olarak halen bizler birbirimize sahip çıkmıyoruz Brezilya’da bugün sayılarımız çok az ve Brezilya’nın bir çok bölgesine yayılmış bir durumda yaşamaktadıyız ve çoğumuz bulunduğumuz şehirlerde tek Türk olma ünvanınna sahibiz özellikle Brezilyanın küçük şehirlerine yayılmış durumdayız. Brezilya’nın büyük şehirlerinde bulunan Türkler çoğu bir araya gelmeyi başaramıyor bir arada olanlar ise belli başlı bir takım grublar içerisinde olanlardır onlarda zaten dışarıdan olan Türkleri aralarında istemiyorlar. Brezilya’da bulunan bazı Türk kültür kuruluşları var yada sivil toplum kuruluşları diyebilirim ama onların ne yaptıklarında ne için uğraştıklarından pekte haberimiz yok sanırım insanlara ulaşmayı pek sevmiyorlar ve belki bir gün gün gelirse sıkılıp kapatabilirler az sayıda yaşayan Türkler tarafından pek ilgi olmadığı için amaçlarını yürütebilecek çoğunluk sağlayamazlar ise. ünya kupası, haber, oyunlar.

Brezilya’da resmi kayıtlara göre yaşayan Türkler’in sayısı dört bin civaraında bir bu kadar da kayıt dışı olan olduğunu saysak şöyle böyle sayıları sekiz bin civarı olur. Türkler Brezilya’yı daha çok Samba ülkesi, Futbol Ülkesi ve Kurtarıcı İsa heykeli ve ve meşhur Favela Mahalesi olarak biliyor Türkiye’den bakıldığı zaman halbu ki o kadar çok şey kaybediyorlar ki Brezilya’yı iyi tanımamak ile ama bu suç hem bizlerrin hemde Brezilyalıların suçu iyi tanımamak ve iyi tanıtmamak, halbuki dostluğumuzu çok eskilere dayanmaktadır Brezilya ve Türkiye dostlukları.

Bizler Brezilya’da Yaşayan Türkler olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyor ve bunu hiç bir topluluğun altında olmadan kendi çabalarımız ve kendi sevgimiz ile birlikte Türkler olarak Türkiye’ye Brezilya’yı anlatmaya ve Brezilyalı dostlarımıza da Türkiye’yi Türkleri anlatmaya çalışıyoruz özelliklede iki toplum arasında Doğru sanılan yanlışları anlatarak düzeltmeye çalışarak ama yazılar yazarak ama videolar yaparak ama sosyal medya imkanlarını kullanarak ama kendi web sitelerimizde anlatarak ama yüz yüze sıcak sıcak Brezilyalı dostlarımızla konuşarak yapıyoruz bu köprüyü sağlam kurmaya çalışıyoruz belki ileride torunlarımız için faydalı olur temenisiyle önemli olan güzellikleri güzel bir dil ile anlatmaktır. Umarım bir gün tüm diğer toplumlar bizleri yani Türkleri en güzel en iyi ve en doğru bir şekilde tanır ve anlarla umarım tüm insalıkla anlaştığımız gibi birbirimizle de güzel ve iyi anlaşırız örnek olacak bir şekilde umarım hak ettiğimiz değerlere ve fazlasına geliriz bir gün ve sevgiyle anılırız hep birlikte.

Kısaca Brezilya’da Yaşayan Türkler çok az sayıdadır ve herkesi Brezilya’yı keşfetmeye davet ediyorum.

Brezilya

21 Nisan 1500 tarihinde Portekizli bir gemici olan Pedro Alveras Cabral, Hindistan’a gittiği düşüncesiyle Güney Amerika’ya ayak bastı ve ülkeyi Portekiz kralı adına zaptettiğini ilan etti. 1530 yıllarında Martin Alfonso de Sousa liderliğindeki bir keşif gezisi esnasında, stratejik noktalar olan yerlere, Rio de Janerio ile bir yıl sonra da bugünkü Santos şehrinin banliyosü olan Sao Vicente şehirlerini kurdular.
Eski adı Bahia olan Salvador 1549’da kuruldu ve 1763’e kadar Brezilya’nın başkenti oldu.
Piratiningo şehri de 1532 yılında Sao Vicente yakınlarında yüksek bir bölgede kuruldu. Portekizlilerin İspanya hâkimiyetine girdiği 1580’den 1640 tarihine kadar Brezilya bir İspanya sömürgesi oldu. 1640’ta Portekizliler Brezilya’yı tekrar ele geçirdiler. Hükumet merkezi 1763’te Salvador’dan Rio de Janeiro’ya taşındı. Zira burası coğrafi ve stratejik bakımdan merkez olmaya daha uygundu.
1698 yılında Sao Paulo’da bol miktarda altın bulundu. Daha sonra iç kesimlere Amazon havzasına yapılan keşif gezileri sonucu altından başka madenler de bulundu. Bölgede çeşitli feodal gruplar ortaya çıktıysa da fazla yaşamayıp yeniden birlik sağlandı.
1572 yılında Brezilya’yı yönetim bakımından Salvador ve Rio de Janerio’dan ibaret olmak üzere ikiye ayıran sistem, 17. yüzyıl çeyreğine kadar devam etti. 16 ile 17. yüzyılda İspanyollar, İngilizler, Fransızlar ve Almanlar zaman zaman bu bölgeyi ele geçirmek istedilerse de muvaffak olamadılar. 1807’de Portekiz’in Napolyon Bonapart tarafından işgal edilmesi üzerine kral ailesi ve devletin bazı ileri gelenleri Brezilya’ya kaçtılar ve ertesi sene hükumet merkezini Rio de Janerio’da kurdular.
Kurtarıcı İsa heykeli, Rio de Janeiro. 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiştir.
Bu esnada Brezilya’nın nüfusu 2.500.000 olup bunun 400.000’i beyaz 1.300.000 siyahi ve 800.000’ini yerli halk teşkil ediyordu. Zenciler büyük şekerkamışı çiftliklerinde ve madenlerde çalıştırılmak üzere 1538 yılında Afrika’dan köle olarak getirilmişlerdi. 1819’da Napolyon’un Avrupa devletlerine yenilmesi üzerine Portekiz Kralı VI. João, oğlu Dom Pedro’yu, Brezilya Genel Valisi bırakarak Portekiz’e geri döndü.
Brezilya Ulusal Kongresi; Brasília, Brezilya’nın başkentidir. 1956-1960 yılları arasında inşâ edilmiştir. Şehir planlamacısı Lúcio Costa ile baş mimar Oscar Niemeyer’in öncülüğünde tasarlanmış ve ve 3,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlandıktan sonra Rio de Janeiro’dan sonra ülkenin yeni başkenti yapılmıştır.
Ana madde: Brezilya İmparatorluğu
1822’de Portekiz parlamentosu ilk koloni statüsüne geri dönmek isteyince, Brezilyalılar, Dom Pedro Jose Boni Facia de Andrada Silvan’ın liderliğinde bağımsızlık hareketlerini başlattılar ve 7 Eylül 1822’de bağımsızlıklarını ilan ettiler. Kurulan Brezilya İmparatorluğu 1824’te liberal bir anayasa kabul etti. Düzensiz savaşlardan sonra Portekizliler Brezilya’nın bağımsızlığını kabul etmek zorunda kaldılar. Brezilya İmparatorluğu 1889 yılına kadar sürmüştür.
Latin Amerika’da uzun süre krallıkla idare edilen tek ülke Brezilya idi. 1831 yılında Dom Pedro, oğlu İkinci Dom Pedro’ya tahtı terk etmek zorunda bırakıldı. İkinci Dom Pedro zamanında modern Brezilya’nın temelleri atıldı. 1888’de 800.000 köylüye hürriyet verildi. 1889’da kansız bir darbe ile krallık idaresi yıkılarak cumhuriyet idaresi kuruldu. 15 Kasım 1889’da yapılan askerî darbeyle İmparator II. Pedro iktidardan indirilip 1822’den beri monarşiyle yönetilen ülkede cumhuriyet ilan edildi ve darbenin lideri Manuel Deodoro da Fonseca ülkenin ilk cumhurbaşkanı oldu.[5] 1914’te siyasi birliği temin eden Brezilya, bütün dünya ülkeleri tarafından tanındı. Kaynak: Vikipedi

2 thoughts on “Brezilya’da Yaşayan Türkler

  1. Brezilya gerçekten Türkler tarafından çok fazla bilinmiyor ancak ancak sizler giib kişler sayesinde türkçe olarak bazı bilgiilere ulaşmaya başladık ve çok daha fazlasını bekliyoruz artık çok memnun oldum sayfanızı bulduğum için

Comments are closed.