Brezilya’da Yaşam Pahalı Mı Brezilya’da ki Pahalılığın Sebebi Ne Olabilir?

 Merhaba arkadaşlar Brezilya’da yaşam pahalı mı? sorusu her zaman çok merak ediliyor. Brezilya dünyanın güçlü ekonomilerinden birisi ve sıralamada 7. sırada bulunuyor Türkiye ilk 10 bile giremezken Brezilya bu ününü her zaman koruyor ama gel gör ki böyle olmasına rağmen ülkede pahalılık her zaman çok yüksek ev kiralarından ekmeğe kadar her şeyin fiyatı çok yükseliyor yıllar içerisinde hani öyle Türkiye’de olduğu gibi Dolarda bir anda yükselmiyor ama, çokta içinde bile oturmak istemeyeceğiniz evlerin kiraları 1500 Brl gibi fiyatlardan başlıyor.

Eskiden yani bundan yaklaşık iki üç yıl öncesi Türk Lirasıyla Brezilya Reali kuruları birbirine çok yakındı biz hep düz hesap yapıp Türkiye ile Brezilya arasındaki pazar fiyatlarını aynı hesaplardık ama şuan Brezilya Reali Türk Lirasına fark atmış durumda ve değerlendi Brezilya’da ki yaşam pahalılığı devam ediyor ama bu son senelerde Türkiye pahalılıkta almış başını gidiyor bu son Türkiye seyahatimde bunu çok iyi gözlemledim.

Brezilya’da ki Pahalılığın Sebebi Ne Olabilir?

Brezilya’da pahalılık en başta nüfusun yoğunluğu bana göre ve yanlış politikalar, gelir çok adaletsiz bir şekilde dağılım yapıyor ve zengin çok zengin olabiliyor fakirde gerçekten çok fakir olabiliyor, çok  kalabalık ve nüfuslu bir ülke olmak belki bazen iyi olabilir ama iyi yönetilebilen bir ülkede olması şartıyla. Tabii ki uzmanlar bu konuda bir çok şey söyleyebilie ben uzman değilim sadece Brezilya’da gördüklerimi anlatıyorum. Sonuç olarak Brezilya ülkesi pahalı bir ülke ama gelişmiş bir ekonomiye sahib ve ülke’yi çok daha güzel günler bekliyor.

13 thoughts on “Brezilya’da Yaşam Pahalı Mı Brezilya’da ki Pahalılığın Sebebi Ne Olabilir?

 1. brezilya’da yaşam neden bu kadar pahalı oldugu soylenıyor yakın da zıyaret edecegım onun ıcın merak edıorum ne kadar bır para bana yeter acaba bır hafta tur ıcın.

 2. Brezilya’da maaşlar ne kadar okuldan yeni mezun olmuş bir birey için? Beni bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Merhaba Brezilya’da maaşlar değişken haliyle ama asgari ücret çok düşük ve 980 Brl civarı ve okuldan yeni mezun olmuş bir kişi mesela diyelim Avukat olacak çalıştığı iş yerine göre değişir ama özellikle bir devlet kurumunda işe başlarsa 5 ila 6 bin Brl ile maaş alır yıl geçtikçe ve derece atlamak için sınavlara girip başarı kazandıkça bu maaş çok yükselir ortalama iki yıl gibi bir sürede başarılı olunursa aldığı maaş 25 binlere çıkabilir, aslında bir birim söylemek ve tam bir genelleme yapmak bu konuda doğru değildir sadece örnek olması için söyledim umarım cevap olabilmiştir.

 3. Dünya nereye gidiyor böyle her yer pahalı her şey el yakıyor ve her ülkede bu pislik politikacılar ülkelerini yönetemiyorlar, her şeyi ceplerine atıyorlar. En son Brezilya’da PetroBrası hortumladırlar haberlerde gösteriyordu geçen sene herhalde Brezilya tarihinin en büyük hortumlama olayı bilmiyorum bitti mi ama bu Brezilya hep bir şeyler çıkar yine aynı bizim ülkemiz gibi maalesef

  1. Brezilya şu an Türkiye’den ucuz bir hal aldı hem paraları değerlendi hemde ilerlemeleri gelişti gelişiyor yerinde saymıyor bu kadar içeride sıkıntıları olmasına rağmen.

 4. Brezilya’ya yerleşmek istiyorum tavsiyeleriniz neler olur? Kısmet olursa evleniyorum ve Sao Paulo’da yaşayacağım

  1. Hayırlı olsun Özgür bey. Sao Paulo şehrini seveceğinizi tahmin ediyorum haliyle Brezilya’yı da seveceksiniz ilk başlarda sıkılabilirsiniz ama çevreyi ve insanları tanıdıkça hoşumuza gidecek ve alışacaksınız Brazilya yaşantısına ben kesinlikle tavsiye ederim Brezilya’da yaşantınız için ama iş konularını umarım çözmüşsünüzdür çünkü genelde Brezilya’ya yerleşen Türklerin en büyük sıkıntıları işsizlik bu sorun çözüldümü kolay kolay kimsenin bir derdi olmaz haa birde Brezilya Türkiye arası biletlerin pahalılığı 🙂 size başarılar dilerim

 5. Brezilyada yaşamak istiyorum bende yeni yıldan sonra geleceğim Recife’e mesleğim demirci demir işleri yapıyorum sizce Brezilya için iyi bir meslek olabilir mi az bir sermayem var ve kendime iş yeri kurmak istiyorum dükkan için kiralar nedir, bu sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 6. Brezilya küresel aktör olma yönünde önemli aşamalar kaydetmiştir.
  Toplam yatırımların milli hasılaya oranı 2003 yılında %15’lerde iken 2012 yılında %18-19 civarına yükselmiştir. Hükümetin hedefi bu oranın %25’e çıkartılmasıdır. Devlet tarafından yapılan yatırımların milli hasılaya oranı %4,4 civarındadır.
  Net kamu borç stoğunun milli hasılaya oranı 2002 yılında %60,4 iken bu oran 2012 yılında %35,1 ve kamu borçları için yapılan faiz ödemelerinin milli hasılaya oranı %4,4 olmuştur. Sosyal ödemeler açığının milli hasılaya oranı %0,93’e gerilemiştir. 377,2 milyar $ döviz rezervi bulunmaktadır.
  2012 yılında ekonomik büyüme oranı %1’de kalırken, perakende satışları %8 civarında artış göstermiştir. Yapılan bazı araştırmalara göre 2020 yılında Brezilya tüketici pazarının 3,5 trilyon $’la dünyanın 5inci büyük pazarı haline geleceği tahmin edilmektedir.
  Ekonominin canlandırılması amacıyla, gösterge faiz oranı %7,25’e kadar düşürülmüş, enflasyon %5,8 oranıyla kontrol altına alınmış, daha dengeli ve rekabetçi bir döviz kuru temin edilmiş, vergilendirme sisteminde düzenlemelere gidilmiştir ve enerji maliyetlerinin düşürülmesi üzerinde çalışılmaktadır. International Budget Partnership tarafından yapılan kamu hesapları şeffaflığı endeksinde Brezilya dünyada 12. sırada yer almıştır.
  2012 yılında 65 milyar $ ile dünyanın 4üncü en fazla doğrudan yabancı yatırım alan ülkesi olmuştur. PWC tarafından yapılan bir araştırmaya göre uluslararası firmalar tarafından önümüzdeki bir yıl içerisinde en fazla yatırım yapılması arzulanan ülke olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
  PAC-Kalkınmayı Hızlandırma Programı kapsamında yapılan yatırımlar, 2014 yılında yapılacak Dünya Kupası, 2016 yılında düzenlenecek Olimpiyatlara hazırlık kapsamında yapılmakta olan ve yapılacak yatırımların ekonomiyi canlandırması beklenmektedir.
  Havaalanlarında yolcu sayısının geçtiğimiz beş yılda yaklaşık iki kat artması havaalanlarına yatırım ihtiyacını beraberinde getirmektedir. Dış ticaret hacminin son yıllarda hızlı bir şekilde artması limanların iş yükünü artırmış ve liman yatırımları ihtiyacını doğurmuştur. Trafiğe yeni giren araç sayısının ciddi artış göstermesi trafik yoğunluğunu artırmış ve özellikle otoyollara yatırım yapılmasını gerektirmiştir.
  Lojistik Yatırım Programı açıklanmış ve bu kapsamda karayolları, demir yolları, limanlar, havaalanları ve enerji alanında özel firmalarca yatırım yapılmasına yönelik ihaleler serisi başlatılmıştır. Söz konusu programlar çerçevesinde özel sektörün yatırım yapması, devletin ise uygun koşullarda finansman sağlaması ve genel ekonomik istikrarı sürdürerek ekonomik büyümenin artırılması hedeflenmektedir.

  1. Peki 980 brezilya reali asgari ücret olan bir ülkede kira 1500 real ise geriye yaşayacak tek yer favela kalıyor 🙂 gidecek arkadaşlara tavsiyem yanlarında en az bir ev alacak bir para(okulu iyi olan nezih bir yerde) + en az 100 bin real ile gitmeleri. Üniversite okuyup en azından meslek edinmeleri. Parasız ve mesleksiz gidenler ya tokatçı hırsız olur yada kötü yollara düşer. Çünkü Brezilya denen ülke aynı Türkiye gibi kesinlikle fırsat eşitliği olmayan gelir dağılımı tüm ajanslarda kıpkırmızı gösterilen yani dünyada en adaletsiz olan bir ülke. Parası olanın çocuğunun iyi eğitim kurumlarında ders görüp en iyi devlet kurumlarına rahatça kapak atabildiği bir ülke. Paranız yoksa kafanızda ticarete çalışmıyorsa hiç düşünmeyin bile! Birde çocuk sahibi olucam diyorsanız hiç tavsiye etmem. O güya okul denilen batakhanelerde hiç birşey öğrenmeden anca olacağı torbacı gaspçı çocuğun. Ben uzun uzun yazıyorum çünkü bu iş şaka değil. Eğer ki ben çocuk yaparım diyorsanız Brezilya ‘da favelada lütfen bu dünyaya sizin gibi yüzü gülmeyen insanlar getirmeyin! 🙂

Comments are closed.