Brezilya’da Hangi Dil Konuşuluyor?

Brezilya’nın resmi dili, lisan Portekizce’dir Portekizce dünya’da en yagın olarak kullanılan diller arasında ( 6.) Altıncı sıradadır ve 250 Milyonu geçkin Brezilya Nüfusunu hesaba katarsak 350 milyonu geçkin kişi tarafından Portekizce konuşulmaktadır. Yaklaşık olarak Latin Amerika’da verilelere göre nüfusun yüzde 35 lik kısmı Portekziceyi konuşur ve bunun çoğununluğu Brezilya’da dır ve Brezilya Portekizcesi konuşmaktadır.

Brezilya Portekizce konuşur okullarda öğretilen diller ise genellikle İspanyolca ve İngilizce’dir ama Brezilya’da bu her iki dil yaygın olarak kullanılmaz. Brezilya’da yaşayan bir çok yabancı topluluk yoğun bir şekilde yaşamaktadır ve topluluklar kendi dilleri haricinde de Brezilya Portekzicesini yaygın olarak konuşmaktadır örneğin Breziya’da yoğun bir nufüs halinde yaşamakta olan Japonlar mükemmel derece de Portekizce konuşmatadırlar ve Brezilya kültürüne çok güzel bir şekilde adapte olmuşlardır. Japonlar gibi Brezilya’da yaşayan bir Çinli nüfus oldukça çoktur ve onlarda Brezilya’ya çok güzel adapte olmuşlardır Çinliler genellikle Çin mallı ürünleri pazarlarda ve bir takım dükkalarda satmaktadırlar ayrıca Çinli restorantları’da işletmektedirler ve küçük ayak üstü denilebilecek gıda yemek üzere kurulmuş büfeleride yoğun bir şekilde işletmektedirler.

Portekice İspanyolca diline çok yakındır ama çok daha yumuşak ve melodik bir dildir İspanyollar Almalar gibi çok daha bir kaba ses ile konuşmaktadırlar.


 Sözcük hazneleri %70 ortak olsa da, İspanyolcada kullanılmayan burundan seslere Portekizcede çokça rastlanır. Bu sesler aksanlı olduklarında, ã (coração: kalp), õ (corações: kalpler) harfleriyle; aksansız olduğunda ise sözcük sonuna konan m (bem: iyi) harfi ile gösterilir. İtalyancaFransızca ve Rumence ile de oldukça benzerlik taşır. Portekizceye en yakın lisan ise İspanya’nın Galiçya bölgesinde konuşulan Galiçyacadır (Gallego). Dünya üzerinde yayılımı 15. ve 16. yüzyılda Portekiz‘in sömürgeleştirme sürecinde hız kazanmıştır.
Brezilya ve Portekiz’de konuşulan şiveler telaffuz açısından pek çok farklılık taşısa da, iki ülkede yaşayanlar birbirlerini en ufak bir zorluk olmadan anlayabilirler. Az sayıda da olsa bazı kelimeler iki ülkede değişik biçimde söylenir. Portekiz’de “ananas”, Brezilya’da “abacaxi”dir.

Vikipedia

Brezilya Portekicesinden Bazı Sözcükler

Nasılsınız? – Como está?
Teşekkür ederim, iyiyim – Bem, obrigado / Bem, obrigada
Siz nasılsınız? – E tu? (Portekizde) E você? (Brasilyada)
Lütfen – Por favor
Lütfen – Se faz favor (kullanımı daha yaygındır!) (Portekizde)
Teşekkür ederim – Obrigada (Kadınlar teşekkür ederken kullanırlar)
Teşekkür ederim – Obrigado (Erkekler teşekkür ederken kullanırlar)
Bir şey değil – De nada
Şerefe – Saúde (Aynı zamanda “Çok yaşa!” anlamında da kullanılır. )
Evet- Sim
Hayır – Não
Var mı? – Tem? (Soru sormak için ek yok ancak soru vurgusuyla okumak gerekiyor.)
Var – Tem/Há
Yok – Não tem/Não Há
Bugün – Hoje
Yarın – Amanhã
Bilmiyorum – Não sei
Çok insan – muita gente
Seni seviyorum – Amo-te (Portekizde) Te amo (Brasilyada)
sonra – depois
önce – antes
selam – oi (Brezilya’da)
merhaba – Olá
ne haber – tudo bem (cevap da aynıdır.)
öptüm – beijo
güle güle – tchau (genelde ‘xau’ diye kullanırlar) adeus (Portekiz’de)

ben … – eu sou
…. severim – eu gosto
…. sevmem – eu não gosto
ben – eu
sen – tu (Portekiz’de), você (Brasilya’da)
o (kız) – ela
o (erkek) – ele
biz – nós
siz – vocês
onlar (kızlar) – elas
onlar (erkekler) – eles
için – para (cümlenin içeriğine göre farklı kelimeler de kullanılmaktadır!)
benim için – para mim
senin için – para te
sonsuza kadar – para sempre
anlaştık – combinado
sabah – de manhã
öğle – tarde
akşam, gece – noite
sevgi – mante adoro

Brezilya’da konuşulan Portekizce bir çok şivesi vardır ve eyaletten eyalete bu konuşulan şive bazen çok değişebilmektedir ve Bir Sao Paulo’lu diğer Rio de Janerio’lunun Portekizcesini beğenmez ve birbirleri arasında biz çok daha düzgün ve iyi Portekizce konuşuyoruz kavgası yaparlar, kimin doğru ve gerşek Portekizce konuştuğunu ancak Allah bilir ama bana göre ise de Kuzeyliler çok daha düzgün Portekizce konuşuyor çünkü onlar çok daha kibar ve yazıldığı gibi okunan bir Portekizce konuştuklarını gördüm.

One thought on “Brezilya’da Hangi Dil Konuşuluyor?

Comments are closed.