Brezilya’da Evlilik İçin Gerekli Evraklar

Brezilya’da evlilik için gereken evraklar ve yapılması gereken işlemler için her şeyden önce Brezilya’da evlenmek için gidecek olan kişiler erkek veya kadınların yapması gereken işlemler için takip edilmesi gereken bir yol ve yöntem vardır. Bunlar sırasıyla kişi evraklarını hazırlaması gereklidir ilk önce gerekli olan evrak Türk vatandaşları için, Nüfus Cüzdanı, Vukuatlı Nüfus Kaydı, Pasaportunuz, İki Şahitten bekar olduğunuza dair bir yazı, daha önceden evlenip boşanmış olanlar içinse boşanmanın gerçekleştiği mahkeme kaleminden alacakları boşanma karar yazıları. Brezilya’da evlenmek için hazırlayacağınız bu evrakların hepsi tercüme edilecek yeminli tercüman tarafından ve noterde tasdiklenecek sonrası size en yakın kaymakamlıkta Aopstil yapılması gereklidir bu işlemler tamamladıktan sonra artık Brezilya’da evlilik yapmaya hazırsınız demektir.

Brezilya’da Evlilik İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Brezilya’da evlilik için hazırladığınız evraklardan sonra dikkat etmeniz gereken bazı konular var benim tavsiyem siz Brezilya’ya gitmeden öncesi Brezilya’da bulunan eşiniz sizin için daha önceden kendi yaşadığı çevrede noterlere gitmesi gerekmekte ve bunlardan hangisi bir yabancı ile evlilik işlemi yapıyorsa onlardan Brezilya’da bir yabancının evlenebilmesi için istedikleri evrakları sormasıdır ve işlem sırasını kendilerinden öğrenmesi gerekmektedir çünkü Brezilya’da kanunlar ve bir takım kurallar eyaletlere göre değişmektedir bir eyalette çalışan noterin istediği evraklar bir diğerine göre farklılık gösterebilir ve bu gibi durumlarda size sıkıntılar oluşturabilirler, onun için en güzeli Brezilya’da evliliğe hazırlanırken en yakın Noterden bu bilgileri almak faydalı olacaktır bazen noterler arasında da fiyat farkı olabilir ve kolaylıklar olabilir onun için Brezilya’da bir araştırma yapmak çok iyi olacaktır. Bu son zamanlarda tekrardan değişen bazı genel kurallar vardır Brezilya’da bir yabancının evlenebilmesi için mesela evraklarınınzın Brezilya’da tercüme edilmesi gibi bir şart getirmektedirler ve bu iş çok daha pahalıya olmaktadır özelliklede bu pahalılığın oluşmasını isteyenler Brezilya’da ki tercüme bürolarıdır ve Türkçe Tercümanların az olmasıdan dolayı çok pahalı bir fiyat belirlenmektedir ama bununda çözümü vardır evraklarınızı Türkiye’de İngilizceye çevrilmesidir sonrası Brezilya’da inglizceden Portekizce’ye çevirilmesi çok daha ucuza olacaktır Brezilya’da bol miktarda İngilizce tercüme yapan yeminli tercüman bulunur ve ingilizce çeviri fiyatları çok uygundur boş yere kazık yemenin bir anlamı yoktur.

Brezilya’da Evlilik İçin İstenilen Evrakların Listesi

Pasaportunuz

Nüfus Cüzdanınız

Vukuatlı Nüfus Kaydınız ( Tam Detaylı )

İki Şahitten Bekar Olunduğuna Dair Yazı ( Noterde Onaylatılacak )

Tüm evraklar yeminli tercüman tarafından tercüme edilecek Pasaport hariçtir, yukarda yazdığım detaya dikkat ediniz tercüme hakkında, tüm evraklar noter onaylı olacak ve kaymakamlıta Apostil edilecek.

Daha Önce Evlenip Boşanmış olanlar Boşanmanın gerçekleştiği mahkemeden karar kağıdı alınacak.

Apostil Nedir?

Apostil, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemidir. Apostil’in kuralları 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonuyla tespit edilmiştir.Apostil kuralları yalnızca Lahey Konferansı’na üye veya taraf devletler arasında geçerlidir.

Brezilya’da evlilik için Youtube kanalımda daha önceden hazırladığım bir video’yu izleyebilirsiniz. Cengiz ADABAG YouTube

Sevgili arkadaşlar lütfen Brezilya’da evlilik konusu veya başka ilgilendiğiniz konuda özgürce sorular sorabilirisiniz hızlı cevaplamak için elimden geleni yapıyorum. Yorumlarınız çok daha da faydalı olur bana özel olarak ulaşmaktan çünkü sizler gibi meraklı olan arkadaşlara daha faydalı olabiliriz hep beraber. Brezilya’da yaşam, evlilik, iş, yatırım gibi konular Türkçe olarak çok az bilgi içermektedir bizlerde elimizden geldiğince bu bilgileri Türkçe hazırlamaya çalışıyoruz.

Brezilya Hakkında diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Brezilya’da Yaşayan Türkler


Brezilya’da Hangi Dil Konuşuluyor?


Brezilya Çifte Vatandaşlık

Brezilya’ya Giderken Dikkat Etmeniz Gerekenler

2 thoughts on “Brezilya’da Evlilik İçin Gerekli Evraklar

Comments are closed.