Brezilya Ülkesi Brezilya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Brezilya Ülkesi

Brezilya hakkında bilinmesi gerekenler Brezilya Federal Cumhuriyeti, Brezilya resmi adı olarak geçmektedir, güney amerikanın en büyük ve en kalabalık ülkesidir, bu kadar kalabalık olmasının getirdiği sıkıntılarda çok fazladır en başta şuç oranlarının yüksek olması, Brezilya çok uzun ve muhteşem derecede güzel Atlas okyanusu kıyısı vardır ama Turizim bana göre çok fazla gelişmiş değidir Turizim işletmeciliği olaraktan söylüyorum.

Brezilya Ekvator ve Şili haricinde sınır komşuları Arjantin, Paraguay, Uruguay, Bolivya, Peru, Kolombia, Guyana, Surinam, Fransız Guyanası ve şu an büyük ekonomik kriz yaşayan Venezualladır kısacası hemen hemen tüm Güney Amerika ülkeleriyle komşudur ve bu kadar da büyüktür, geçtiğimiz sene 2017 yılı içerisinde ve bu sene 2018’de Venezualla’dan çok sayıda sığınmacı almıştır beraberinde büyük sıkıntılar oluşmaya başlamıştır sığınmacıların bulunduğu kamplarda ve şehirlerde ama Brezilya polisi ve Askeri olayları bastırmış kontrol altına almıştır kısa zamanda.

Brezilya Tarihçesi

Brezilya ülkesi 21 Nisan 1500’de Portekizli bir gemici tarafında hindistana gittiğini sanaraktan Brezilya ülkesini keşfetmiş Latin Amerikaya ayak basaraktan ( Pedro Alves Cabral ). Bilemiyorum iyimi yapmış kötümü yapmış ama yapmış bir Brezilya doğmuş Brezilya’da halen bizlerin ilke diye nitelediği vahşi kabileler yaşamaktalar özellikle de Amazon bölgesinde Amazon ormanlarının diplerinde modern değimiz insanlarla hiç karşılaşmamış bir araya geldiklerinde hasta olup ölen kabileler mevcutlar hiç bir şekilde bizim modern hayatla ilgileri ve bağlantıları yoktur ve isimleri İndio Yerlileri ayrıca bu konuda bir yazı yazmayı düşünüyorum ve bir video yapacağım bu konuda Brezilya’ya döndüğüm en kısa zamanda.

Bu Portekizli kaşif Pedro Alves Cabral Brezilya ülkesine ayak bastıktan sonra Portekiz Kralı adına Ülkeye el koyduğunu ilan ediyor bu nasıl bir haksa yapıyor işte ve bugün kü Brezilya’nın temelleri bu şekilde yavaş yavaş atılıyor, 1530 yıllarında Martin Alfanso de Sousa öncülüğünde bir keşif gezisi yapılıyor ve ülkenin stratejik yerlerinde ilk Rio de Janerio şehirini ve hemen ardından 1 yıl sonra kadar bugünkü adıyla Santos şehrinin banliyösü olan Sao vincente şehrini kuruyorlar.

Brezilya 1580 yılından 1640 yılına kadar İspanya sömürgesinde kaldı ve tam 1640 yılında Portekizliler  büyük bir savaş ile Brezilya’yı tekrar ele geçirdiler ve sömürgeden kurtardılar. Hükümetlerinin merkezi Salvador şehrinden Rio de Janerio şehrine taşındı 1763 senesinde Stratejik açıdan daha uygun gördükleri için Rio şehrini seçmişlerdi. Brezilya’nın tarihi şu an için bu kadar çünkü yazmak ile bitmeyecek ama devamı gelecek.

Brezilya Coğrafya

Brezilya Latin Amerika’nın ( Güney Amerika ) doğu kıyısı boyunca çok geniş bir coğrafyayı kapsar ve Uruguay ile Güneyde kara sınırlarını kapsamakta Güneybatı kısımında sınırı paylaştığı komşuları, Arjantin, Paraguay, Bolivya, Peru ve Kuzeybatı’da Kolombiya, Venezuela, Guayana, Surinam, Fransız Guyanası bu Fransızlarda her yere el atmışlar, Kuzeyde Ekvator ve Şili hariç her Güney Amerika ülkesiyle sınır paylaşımı yapıyor.

Brezilya Dünya’nın en büyük beşinci ülkesi ünvanını taşıyor ve Latin Amerikanın ( Güney Amerika ) en büyük beşinci ülkesi Yüzölçümü 55.545 Kilo Metre Kare 21.411Sq mi su olmak üzere 8.515.767.049 Kilo metre kare ( 3.287.956 kilometrekare dir.

Brezilya Hakkında

Brezilya’nın resmi dili Portekizcedir Brezilya’nın Başkenti Brasillia dır Brezilya Fedral bir ülkedir  ve Başkanlık ile yönetilir seçimler dört yılda bir yenilenir bazen Brezilya’da darbeler gerçekleşir bu kolay kolay kimseye zarar gelmeyecek şekilde yapılır.

Brezilya Başkan, milletvekilleri, senatörler, valiler, belediye başkanlıkları, eyalet ve şehir meclisleri üyeleri ile dört yılda bir seçime giderler ve Elektronik seçim sandıkları kurulur, bu benim gördüğüm ikinci seçim zamanında da bu sekilde yapıldı ve çok basit temiz ve anlık sonuç alınabiliyordu bu ay yine Brezilya genel seçimleri tekarlanacak ve milyonlarca insan sandık başına gidecekler ilk elektronik seçim sistemini 2002 yılında 110 milyon seçmenle devreye sokmuşlardı. 

Arkadaşlar daha bir çok Brezilya hakkında yazılarımız gelmeye devam edecek lütfen takipte kalın ve Youtube kanalımı’da takip edin Brezilya’dan daha fazla görsel veriye bu şekilde de rahat ulaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Brezilya Ülkesi Brezilya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Comments are closed.