Brezilya Maaşlar Asgari Ücret Ev Kiraları

brezilya evlerMerhaba Brezilya’da asgari ücret maaşlar ve ev kiraları hakkında daha önce bir videom mevcut aslında ama bir de yazıya dökmek istedim. Brezilya’da asgari ücret aslında çok düşük Türkiye’den de daha aşağılarda normal şartlarda Brezilya ekonomisine göre bu asğari ücretle yaşamak neredeyse imkansız diyebilirim ama tabii ki insalar mevcut ve yaşamak zorundalar maalesef çoğu insan bu yüzden eğitime çok fazla önem veriyor çünkü Brezilya’da eğitimli insanlar çok güzel maaşlar ile çalışabiliyorlar hatta öyle ki okuldan yeni mevzun olmuş bir kişi en aşağı 5000BRL maaş ile işe başlar bir kaç sene içinde eğer devlet kurumlarından birinde çalışıyorsa Türkiye’de ki bir millet vekilinden daha fazla maaş alabilir yeterki kendisini geliştirmeye devam ettsin gerekli sınavları başarı ile geçsin. Her ne kadar bu miktrarlar’da yüksek maaşlar alsalarda çalıştıkları ilk seneden sonra 15 Bin BRL ikinci sene 25 Bin BRL gibi rakkamlar, düzenli olarak Greve giderler, bazen bu en aşağı bir ay sürebilir sırf bu yüzden Brezilya’da darbe bile yapmaya kalkanlar olabilir, benim anlamadığım her sene neden bu kadar çok grev yapılmasıdır zaten çok da düzgün çalışmazlar. 

Brezilya’da devlet kurumu harici Özel sektörde maaşlar daha düşük olarak başlar ama yine eğitim durumları ve çalıştıkları sektöre göre değişiklik göstermektedir Brezilya’da asğari ücret 980 BRL’dir yani çok çok düşüktür asğari ücret ile çalışan bir insan ev kiralaması ve geçinmesi tek başına bile zor olmaktadır, çoğunlukla bu kesim kalabalık bir aileye sahiblerdir ve en aile nüfusu ortama bir ev de üç kişidir ve aile ekonomisine mutlaka katkıda bulunurlar, bazen çift iş yerinde çalışan olabilir veya kendileri ufakta olsa bir takım girişimcilik içerisinde bulunmaktadırlar ki geçimlerini sağlasınlar yoksa bu Asğari ücret ile yaşamak imkansızlık derecesindedir.

Brezilya’da ev kiraları ortalama 800 BRL’den başlar ve yukarı doğru çıkar 3 oda 1 salon evlerin kiraları ise 2500 BRL gibi fiyatlardan başlar ancak bu içinde oturabiliriz diyeceğiniz tarzdan evler olabilir bu fiyatlarda evlere genelde Apartman dairelerinde bir site içerisinde 24 saat güvenlik mevcut olup sitenin içerisinde sosyal aktivite alanlarının mevcut olduğu yerler içerisinde havuz da dahildir bazen çocuk havuzları da mevcuttur ekstra olarak.

Bu gibi sitelerde güvenlik ve sisteminin olması çok iyidir ve Brezilya’da güvenlik çok önemlidir tabii ki bu belli bir ücret gerektirir siteye verilen aidatların içerisindedir asgari aidat ücretleri ise normal bir site için çok lüks değil diyebileceğimiz bir site’de 300 ila 350 BRL’den başlar. 

Bu son zamanlarda moda olan daire tipleri de 1+1 şeklinde dairlerdir ve bunlarında kira fiyatlar 2500 BRL’yi bulabilmekte. Brezilya mimarisi Meksika mimarisine çok benzemekte ve bir çok şehirde evler müsatik olarak inşaa edilmekteler ve bu ev sahipleri genellikle kendileri arazilerini alıp yaptırmışlardır ve çok geniş bir alana kurulmuşlardır genelde biraz yapılı düzğün evlerin fiyatları veya kiraları çok yüksek olabiliyor içinde geniş havuzlar ve en aşağı iki aracın girş yapabileceği garajları mevcuttur, bazen bu sahibleri ihtiyaçlarına göre veya kullanım tarzlarına göre evlerinin bir odasını veya geniş bir bölümünü kiraya vermeyi tercih edebilmekteler, bu tarz kiralanan odalar veya salonlar bizim anladığımız Oda kiralama dediğimizde aklımıza gelen minicki bir oda demek değildir geniş salonu ve müsatakil yaşam alanı olabilecek tarzdadır çoğunlukla ve onun içinde kiralama ücretleri normal bir ev kadar değerli olabilmektedir. Müstakil evlerin bir dez avantajı güvenliktir ve güvenliğinizi sağlamak ev sahiplerine kalmıştır bazen maddi durumu iyi olan bu ev sahibleri özell güvenlik tutabiliyorlar ama genel standart güvenlik çözümü ise bu evlerin bahçe duvarlar hapishane duvarları gibi yüksek ve elektriklidir alarm sistemeleri mevcuttur hemen hemen tüm müstakil evlerde. Tabiiki temizlik işleride çok mevcuttur ev hamınları için bu zor bir iştir durumu olanlar yine tabii ki ev için hizmetli bulundurular çünkü bu koca evlerin temizliğine yetişmek imkansızdır.

 

9 thoughts on “Brezilya Maaşlar Asgari Ücret Ev Kiraları

 1. Ne kadar düşük ücretler var öyle Brezilya bu asgari ücretle perişan olur insanları zaten biraz öyle anladığım kadarıyla ama çok uçurumda var Zenginle fakir arasında yazık insan üzülüyor

  1. Çok düşükmüş gerçekten biz Türkiye’de düşük diye ağlıyorken beteride varmış

 2. Ehh bu kadar cok nufusa az
  Nüfus 2007 2012 2017 Toplam (milyon kişi) 184,5 194,7 202,8 Erkek nüfus 93,1 99,4 104,6 Kadın nüfus 91,3 95,3 98,2 Yaşa göre dağılım % 0-14 yaş 26,8 24,7 22,3 15-64 yaş 67,0 68,2 69,3 65+ yaş 6,0 6,7 7,8 Şehirleşme % 85,1 87,4 89,8 Çalışan nüfus (milyon kişi) 97,9 106,3 114,9

 3. Uluslararası standartlar açısından göreceli olarak genç olmasına rağmen, Brezilya nüfusunun 1990’larda başlayan doğum ve ölüm oranlarındaki düşüşlerden dolayı yaşlandığını söyleyebiliriz. 2007 ve 2012 yılları göz önüne alındığında, 0-14 yaş grubunun toplam nüfusa oranı zaman dilimi içerisinde düşüş gösterirken, 15-64 ve 65 ve üzeri yaş grubunun yine toplam nüfusa oranı artış kaydetmiştir.
  2012 yılı itibarıyla, toplam nüfusun %87,4’ünü şehirli kesim oluşturmaktadır. 2017 yılında bu oranın %89,8 olacağı tahmin edilmektedir. 2025’de hedef %91 şehirleşmedir. Şehir ve kasabalardaki hızlı nüfus artışı ve kırsal kesimden, şehirlere doğru yönelen göç; “favela”adı verilen gecekondulardaki artış ve altyapı eksikliği ile birlikte çeşitli sorunlara yol açmıştır.
  Gelir dağılımının oldukça bozuk olduğu Brezilya’nın güney doğusu nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu bölgedir. Sao Paulo şehrinde varoşlar hariç 11,4 milyon kişi yaşamaktadır. Kuzey, kuzey-doğu nüfus yoğunluğu az yerleşim bölgelerine sahiptir (yaşam beklentisi kuzey-doğuya göre daha düşük ancak doğum oranı daha yüksektir).

 4. Brezilya’nın, Rusya, Hindistan ve Çin (BRIC Ülkeleri) ile beraber 2050’li yıllarda dünyanın ekonomik kaderini belirleyecek ülkelerden biri olacağı tahmin edilmektedir. Yeni petrol rezervleri bulunan ve gelecekte petrol devi olması beklenen Brezilya’nın krize rağmen BRIC ülkeleri arasında varlığını sürdürmesinde, tedarikçi ülke olması ve zengin doğal kaynaklarının rolü unutulmamalıdır.

 5. Bir bilgide ben vereyim yorum olarak. Brezilya dünyanın;

  şeker üreticisi ve ihracatçısı, 1. kahve üreticisi ve ihracatçısı, 1. portakal suyu üreticisi ve ihracatçısı, 1. alkol üreticisi ve ihracatçısı, 1. et ihracatçısı ve 2. üreticisi, 1. tavuk eti ihracatçısı ve 3. kanatlı hayvan eti üreticisi 2. soya fasülyesi üreticisi ve ihracatçısı, 2. tütün üreticisi ve 1. ihracatçısı, 2. şekerli mamuller üreticisi, 3. ananas üreticisi, 4. mısır üreticisi, 5. kakao üreticisi, 5. süt üreticisi, 5. bira üreticisi, 5. çikolata üreticisidir.
  Dünya tarım ve gıda sanayi ürünleri dış ticaretinde fazla veren ülkelerin başında Brezilya gelmektedir. Ülkenin dış ticaret rakamları incelendiğinde, net bir tarım ve gıda sanayi ürünleri ihracatçısı olduğunu söylemek mümkün bulunmaktadır.
  Brezilya tarım ve gıda ürünleri pazarında yoğun bir rekabet bulunmaktadır. Gıda sanayisinde faaliyet gösteren çokuluslu şirketlerin büyük çoğunluğunun Brezilya pazarında yer aldığı görülmektedir. Yerli üreticiler de alanlarında oldukça başarılı olup, hem iç piyasada hem de dünya piyasalarında etkin bir biçimde faaliyetlerini sürdürmektedirler.
  Modern teknolojilere giriş yapılarak, tarımda makinalaşma oranı yükselmiş, gübreleme, sulama metodları yaygınlaşmıştır. Tarım ve canlı hayvan üretiminde artış, ekonominin istikrara kavuşmasına ve fakir kesimin hayat standartlarının yükselmesine katkı sağlamıştır. Bilhassa ulaşım gibi altyapı eksikliği tarımsal ürünlerin arzını olumsuz etkileyen faktörler olarak göze çarpmaktadır. Sanayi
  Sanayi yapısı, yoğun bir şekilde “eski” ağır endüstrilerde (çelik, metalürjik ürünler, makineler, elektrik ve iletişim ekipmanları ve araçları), kimyasallar/petrokimyasallarda, yiyecek ve içecek, tekstil, giyim ve ayakkabı, selüloz ve kağıt, plastik sektörlerinde yoğunlaşmaktadır. Bu sektörler toplam sanayi üretiminin yüzde 80’ini oluşturmaktadır. Bu sektörlerin yeni teknolojilere ihtiyacı olduğu gibi, gelişmiş malzeme ve bio- teknolojilerin de kullanılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu süreç Brezilya pazarının dışa açılmasını sağlamıştır.
  Yaklaşık 8,4 milyon kişinin istihdam edildiği imalat sanayinin önemli kısmı güney ve güneydoğuda toplanmıştır. Kuzeydoğu, ülkenin en fakir kısmıdır ama yeni yatırımları cezbetmeye başlamıştır. Sao Paulo eyaleti sanayinin kalbi durumundayken, Campinas yeni teknolojiler konusunda uzmanlaşmış bir eyalettir. Rio de Janerio son yıllarda petrol konusunda atılım yapan bir eyalet olmuştur. Brezilya imalat sanayi, büyüklük ve çeşitlilik açısından Latin Amerika ülkeleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Makineler, elektrikli ekipmanlar ve otomotiv gibi geleneksel sektörlerin yanı sıra; havacılık sanayi ve telekomünikasyon ekipmanları alanında son on yılda önemli atılımlar gerçekleştirmiştir.
  Dayanıklı olmayan tüketim malları sektörü, ticari serbestleşmeden ve güçlü döviz kurundan olumsuz etkilenmiştir. Ayakkabılara uygulanan yüksek ithalat tarifelerinin sürdürülmesine rağmen, Asyalı üreticilerle olan rekabet tekstil, giyim ve ayakkabı üretimini etkilemiştir. Brezilya ayakkabı üretiminde dünyada ön sıralarda yer almaktadır.
  Dayanıklı olmayan tüketim malları sektörünü etkileyen diğer bir olay ise bilhassa içecek sektöründe gerçekleşen birleşmelerdir. Mart 2000’de Brezilya’nın en büyük iki içecek üreticisi Brahma ve Antarctica birleşerek, Ambev isminde yeni bir firmanın doğmasına sebep olmuştur. Ambev, şimdi yurtiçi pazarın %70’inden fazlasını kontrol etmekte olup, dünyanın en büyük biracılık firmalarından biridir.
  Brezilya sanayi sektörü uzun süren durgunluk süreci geçirmiştir. Bu durgunluk sürecinde teknoloji uyumunda yaşanan ciddi sıkıntılar, demode olmuş yönetim metotları ve organizasyon yapıları, maliyet, üretim ve kalite açısından yaşanan verimsizlik gibi konular sanayinin ekonomik liberalizasyona gitmesini zorunlu kılmıştır. Liberalizasyon süreci, radikal bir şekilde ekonominin değişmesine neden olmuş, sanayi üzerinde güçlü rekabet baskısı oluşturmuştur. Sanayide yeniden yapılanma süreci gerçekleştirilmiş olup, şirket birleşmeleri ve devirleri söz
  konusu olmuş, ithal girdi kullanımı artmış, otomasyon, üretkenlik ve kalite programları gibi tekniklerle üretim süreçleri rasyonalize edilmiştir.

Comments are closed.