Brezilya Cevizi Amazonlar’dan Gelen Şifa

Brezilya cevizi bu son zamanlarda Türkiye’de çok konuşulmaya başladı, Brezilya Cevizi, biz Türkler bu kadar çok yemek yemeğe düşkünlüğümüz kadar bir türlü koruyamadığımız sağlığımıza da düşkünüzdür, her ne kadar korumasak da koruyamasakda. Her şeyden önce beslenme ve hayat tarzımızı değiştirmemiz gerektidiği ap açık bir şekilde ortadadır aslında. Bizler ilk önce sağlığımızı kaybederiz sonra da geri kazanmak için peşine düşeriz ama bazen çok geç olabiliyor. Eşim her zaman kendi büyük annesinin ona söylediğini söyler konu açıldıkça – Ne gelirse başına şu ağzından gelir çok yersen dikkatsizce hastalanır ölürsün, çok konuşursan dikkatsizce kellen gidebilir, az ye az konuş hayatına dikkat et dermiş.

İşte bu bizlerin dikkat etmemiz gereken en başta gelen şeylerden bir tanesi özellikle sağlıklı bir hayat için, bunca yıldır bir çok ülke gördüm maaşallah Türk mutfağı bence dünya da bir numara yemeklerin ve içkilerin çeşitliğinden dolayı, hemen hemen her şeyi yeririz içeriz ve çeşit çeşit şekillerde yemeklerini yaparız bir salatanın bile elli çeşit şekilde yapmayı başarabiliriz neyse ben bu işin uzmanı değilim dikkatimi çeken bir noktayı anlatmak istedim. Çünkü televizyonu açıyorum bir bakıyorum sağlık programı az yenilmesi hakkında konuşuluyor hemen arasında bir gıda reklamı iştah açıcı bir şekilde bu ne garip bir paradokstur anlamadım gitti. 

Şimdi gelelim konumuza yine Türkiye’de popüler olmuş sağlık kaynagı olarak görülen Brezilya Cevizi bizde Brezilya’da yaşadığımız ve bir çok kanalda birden Brezilya’yı anlattığımız için bu konuyu da bir kaç derlemeyle anlatalım dedim size gelin hep beraber okuyalım neymiş bu Brezilya’yın cevizi fıstığı?

Brezilya Cevizi Fındığı Nedir? Brezilya’nın Amazon ormanların da yetişen ve suyu çok seven bir agaçtan (Bertholletia excelsa) elde edilen bir ceviz veya fındık türüdür, Brezilyalılar tarafından bolca tüketilen ve sokak satıcıları dahil her yerde rahatça bulunup alınabilen bir cevizdir Brezilyalılar kuru pasta ve yaş pasta çeşitlerinde bolca kullanırlar.  Türkiye’de olduğu gibi Brezilyalılar kuruyemişlere çok düşkün değiller belli başlı şeyleri tüketiller kuruyemiş adına en başta da Brezilya Fıstığı veya Brezilya cevizi diyebilirsiniz adına ve ayrıca Kaju’yu çok severler. 


Bertholletia excelsa  ağacı ( Brezilya Cevizi Ağacı ) Güney Amerika’da 
Venezüella, Kolombiya, Peru ve Brezilya gibi Latin Amerika ülkelerine özgürdür ve buralarda bol miktarda çıkar nehir kenarılarını sever ve sulak olan alanlar da yetişir. Bu ağacın değerli olması sebeblerinden bir tanesi bir Selyum Deposu olmasıdır işte bu yüzden dir ki Türkiye’de adı duyulmaya başladı keşke size daha önceden bir yazı hazırlasaydım ve bir video yapsaydım Brezilya Cevizi hakkında ama ileri de sizin için güzel bir video hazırlarım çünkü şehirler de işlet olan bir çok cadde de sokak satıcıları bulmak mümkün Brezilya Fıstığı cevizi satan.

Brezilya Cevizi’nin Bilinen Şifası Faydası Nedir?

Brezilya Cevizi bilindiği kadar faydaları kalp sağlığına faydalı, vücut enformasyonlarını azatlamsı, cildimizi yumuşatma ve yenilenmesine katkı sağlama, özellikle kadınlar için Trioid bezini foksiyonlarına olumlu yönde etki ve çalışmasına yardımcı olma, diyet yapanlara kilo kaybetme konusunda aşırı olmadan kilo kaybını sağlama, içerisinde ki vitaminler sayesinde bizleri psikolojik olarak daha dayanıklı yapma ve kaygı, endişe gibi durumlarda daha sağlam ayakta durmamızda yardımcı rol oynar. 

Sedef ve Egzama gibi hastalıkların savaşında yardımcı

Kalp Sağlığı için faydalı

Cinsel hayattınızda Erkeler için Spermlerin çoğalmasına etki

Testestoronunun salgılanmasına etki

Kanser Hücreleriyle Savaşır (Hangi Cinsler için onu bilmiyorum)

Ani olabilecek Felç, İnme, Kalp Krizi gibi durumların azaltmak

Şeker hastalarına faydalı

Cilde Parlaklık Canlıklık kazandırır

İltihaplanmaları azaltır

E-Vitamini açısından zengidir 

Vücut Bağışıklık Sisteminin korunmasına büyük katkı sağlar

Kaliteli Sperm üretir

Kısırlık tedavisinde büyük faydalar sağlar

Kolesterolü dengeler ve Toksinleri yok eder

Brezilya Cevizi Saç Bakımın da Etkisi

Brezilyalılar Brezilya Cevizinin yağını çıkartırlar ve bu şekilde şaç bakımı ve saçların yeniden sağlık bir şekilde çoğalması için saç diplerine uygularlar kadın erkek şaç büyümesinde kullanılır içerisinde ki L-Arginin L-Arjinin diye okunur yeni saçın oluşumun da çok etkilidir aynı zamanda parlak bir görünüm sağlar kkısa zaman içerisinde bende kullanacağım bu yağı.

Amazon Ormanlarından Gelen Brezilya’nın Nimetleri

Brezilya ve Brezilya’nın faydaları saymakla bitmez aslında Brezilya’da o kadar çok şifalı bitkiler ve meyveler var ki özellikle bu Amazon ormanları da bulunan ağaçlar ve bitkilerden şifalı nimetler çıkmakta, Breziya’da bir çok doktor ve üniversiteler bu doğal şifa kaynaklarını araştırır ve bir çok doğal ilaçlar ile birlikte tedavi yöntemleri geliştiriler inşallah sizlere ileriki zamanlar da çok güzel yazılar hazırlamayı düşünüyorum ama Türkiye’de bilinen veya yeni tanınan ama daha önce adını ve tedavisini hiç duymadığınız kaynagı Amazonların derinliklerinden gelen şifa kaynaklarından yazmayı planlıyorum, belki zor olacaktır ama sizlere bu kaynakları Türkçe olarak anlatacağım umarım, daha önce hiç bir yerde Türkçe olarak yazılmayan belki tanıdığım ve arkadaşım olan doktorlar ile anlatmaya çalışacağım, bir takım bitkiler ile ama sizlere faydalı olabilecek bilgiler aktarmak bir amaç olacaktır.

Brezilya Cevizi Diyet İçin

Brezilya Cevizin de bol miktar da bulunan Selenyum çok güçlü bir anti oksidandır serbest radikallerle savaşır ve insan sağlığı için çok önemli bir iz mineraldir. Dünya’da yapılan araştırmalar da görülmüştür ki yaklaşık bir milyar insan Selenyumdan mahrumdur ve eksikliği vardır bunun için Brezilya Cevizi Selenyum bolluğundan dolayı büyük bir önem taşımaya başlamıştır, Selenyum’un ne olduğu hakkında ve Anti oksidanlar neden önemli olduğunu lütfen kaynaklardan bilgi edinin.

Brezilya Cevizi ve Kalp Sağlığı

Brezilya Cevizi kalp sağlığımızı geliştirmek ve korunmasın da büyük rol oynar iyi kollestrol, Omega-3, HDL gibi yüksek ölçüde sağlıklı doymamış yağ, oleik asit, palmitolik asit, magnezyum, e-vitamin ve selenyum içerir bunlar vücudumuzun kollestrol dengesini korumak için önemli olduğu için kalp sağlımıza da fayda sağlar.

Cilt Sağlığı İçin Brezilya Cevizi

Brezilya Cevizini en  çok galiba kadınlar sevecektir parlayan ve sağlıklı bir cilt ve içten yapılan bakımlı bir cilt için en güzel en doğal ve en pahalı kremlerin yerini alabilcek bir doğal çözüm olan Brezilya Cevizi içerisinde bulununan vitaminler ve masitler sayesinde cildinizi sağlıklı bir hale getiriyor pahalı kremleri unutun gitsin derim.

Sevgili arkadaşlar sizleri uyarmak zorundayım ve bu gibi konularda her yazdığım zaman bu uyarıyı mutlaka yapacağım. Siz siz olun okuduğunuz her şeye inanıp direk kullanmayın her zaman doktorunuza danışın özellikle bu gibi şifa dağıttığı söylenen reçeteler gibi olanlara , her satılan bitkisel ilaç veya müadili şeyleri almayın özellikle doktorunuz tavsiye etmediyse ve gerekli kuruluşlar tarafından onaylı değilse ve internet’te bununla birlikte bir takım tanıtım televizyon telesatış kanallarından asla almayınız.

12 thoughts on “Brezilya Cevizi Amazonlar’dan Gelen Şifa

 1. Brezilya’da ceviz üretiminde son yıllarda önemli düşüşler yaşandı. Bu nedenle, Brezilya’da bir Brezilya ceviz ağacını kesmek artık yasadışı. Bu ağaçlar neredeyse hiç bozulmamış ormanlarda meyve üretiyor ve bitkiler biraz kırılgan, bu yüzden Brezilya fıstığı üretimi azalırken, fiyatlar önümüzdeki yıllarda yükselebilir.

  1. Ümit bey okuduğunuz için teşekkür ederim yazıları paylaşırsanız da çok mutlu olurum sosyal hesaplarınızdan başka arkadaşların ilgisini çekebileceğini düşündükleriniz. Daha da yazacaktım amam çok ta uzun olmasın istedim insanlar okumakta sıkılmasınlar. Saygılar

 2. Cevizler de ki yüksek ellagik asit ve selenyum seviyeleri onu bir üst antienflamatuar besin kaynağı yapmaktadır. Ellagic asit ayrıca güçlü nöroprotektif özelliklere de sahiptir. Brezilya cevizlerin de ki çinko iltihapları azaltır ve toksinleri temizlemeye yardımcı olur.

  1. Merhaba teşekkür ederim yorum için güzel olmuş. Brezilya Cevizi’nin faydalarını gerçekten çok fazla inşallah sizin gibi diğer arkadaşla da bilgilerinin bu şekilde paylaşırsa harika olacaktır okuyanlar için. Brezilya Cevizi anti oksidan özelliğinden dolayı Kanserle savaşı biliyor Brezilya cevizi içindeki bol miktarda antioksidan, kanser ve koroner kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok kronik hastalığı önlemede yardımcı olur. Bu, Cerrahi Onkoloji Bölümü, Roswell Park Kanser Enstitüsü, Buffalo, New York’ta yapılan bir çalışmada doğrulanmıştır. Selenyum mevcudiyeti ile sağlanan glutatyon, vücudun kansere eğilimli olan kısımlarında serbest radikalleri ortadan kaldıran enzimatik bir antioksidandır. (Alıntıdır)

 3. Testosteron artırır
  Brezilya cevizi, yüksek selenyum içeriği ile, genellikle bir testosteron superfood denir . Journal of Urology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, diyet selenyum sperm kalitesini, hareketliliğini ve hacmini geliştirmeye yardımcı olabilir. Bu da, erkeklerde testosteron seviyeleri ile bağlantılıdır, testosteron düzeyi yükselir, sperm sayısı artar. Cevizlerdeki L-arginin de erektil disfonksiyon için etkili bir tedavidir.

 4. Brezilya cevizlerinde selenyum içeriği, tiroid bezinizin düzgün işleyişinde önemli bir rol oynar

 5. Brezilya cevizi içindeki vitamin ve besin maddelerinin kapsamlı bir profili, özellikle cilt sağlığını iyileştirmek için iyi bir tercihtir . Selenyum, omega 3 yağ asitleri ve Brezilya fıstığı içindeki C ve E vitaminleri cilde sağlıklı bir parlaklık kazandırır ve cildin elastikiyetini artırır, böylece erken yaşlanmayı önler. Selenyum , kırışıklıklara ve hatta cilt kanserine neden olan cilt hücrelerinden serbest radikalleri çıkarabilen güçlü bir antioksidan bileşik olan glutatyonun aktivitesini uyarır. Ayrıca Brezilya cevizi yağı, cilt kuruluğu, egzama ve sedef hastalığının önlenmesine yardımcı olan mükemmel bir yumuşatıcıdır. Buna ek olarak, bir avuç ceviz öğütmek ve aynı yumurtayı bir yumurta ile karıştırmak, derinden besleyici bir cilt dökücüsü oluşturur.

 6. Çinko eksikliği
  Brezilya cevizi çinko, Acrodermatitis enteropathica’nın tedavisine yardımcı olur. Bu, vücudun yeterli miktarda çinko ememediği nadir bir genetik bozukluktur.

Comments are closed.