Amazon AliExpress Yurtdışı Gümrüksüz Alışveriş Limiti

Yurtdışı Gümrüksüz alışveriş limitleri Amazon, AliExpress ve diğer Yurtdışı AlışVeriş sitelerinden yapılan Alışverişlerin gümürüğe takılmadan elinize ulaşması için gerekli olan alt limitler 30 Euro dan 22 Euro’ya indirildi yani sizler mümkün olduğunca iç piyasadan çin mallarını daha pahalıya almanız için yapılmış izlemini veriyor bu limitler. Özellikle Çin’den gelen bir çok ürün zaten Türkiye’de iç piyasalarda satılıyor ama aynı ürün yüzde 300 lük bir fiyat artışıyla satılmaktadır otuz Euro’nun yada 22 Euro’nun altında ki ürünlerin fiyatları da aynı şekilde çok faiş fiyatlara satılıyor uzun zamandır Türkiye’de bu gibi ürünlerin araştırmalarını yapıyorum Çinli ve Amazon gibi internet sitelerinden fiyatların karşılaştırmasını yapıyorum fiyatlarda korkunç bir uçurum var. Amazon Türkiye’inin açılmasıyla Amazon’da satılan Türk ürünleri de dahil bana göre hiç bir avantajı yok fiyatlar yine yüksek bence bu kadar uzun zaman beklenen Amazon Türkiye’ye hiç de gerek yoktu.

22 Euro Yurtdışı Gümrüksüz AlışVeriş Limiti

Amazon, Ebay, AliExpress gibi yurtdışı siteleri

Amazon, Ebay, AliExpress gibi yurtdışı sitelerinden ürün alanlara Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan gelen haberler çok kötü oldu. Yurdışı alışveriş limiti 30 eurodan 22 euroya düşürüldü. E-tiracet yolu ile satın aldığınız ürünler 22 euroyu aşarsa %18 ile %20 arasında vergi alınacak. Bir Çok insan atılan kazıkla, e-ticaret yoluyla yurtdışından alınan siparişlerde 22 euroyu aşan ve 1500 eurodan düşük olan ürünler için %18 ile %20 tutarında vergi alınacak. Avrupa Birliği ülkelerinde genel olarak bu oranın 22 euro olarak uygulanması nedeniyle Türkiye’de de bu yönde düzenleme kararı alındığı söyleniyor ama Avrupalı insanların alım güçleri ve asgari ücretleri bizimkiyle aynı değil madem her şeyi Avrupa birliğine göre düzenliyorsunuz neden ülkenin ekonomisiyle de ilgili olan bu Asgari ücretleri ve serbest piyasadaki faiş fiyatlara satılan ürünlerin kontrollerinde Avrupa birliği gibi yapmıyorsunuz. İsteyen istediği fiyatlara satıyor ve istediği ürünü ülkeye gelen yabancılardan dolayı kendi vatandaşlarına da kazık fiyatlara satılıyor umarım bu gibi şeylerinden kontrolleri Avrupa birliği standartlarından olur insanlar biraz rahat nefes alır.

Posta veya hızlı kargo yoluyla ülkemize gönderilen bilimsel ve eğitim amaçlı kitaplar için gümrük muafiyet limiti 150 Euro seviyesine çıkarılacak. Ülkemizde temin edilemeyen kitapları kapsayan bu değişiklikte KDV oranı ise yüzde 8 olarak belirlendi.