Almanya’da Öğrenim Amaçlı Oturum İzni Nasıl Alınır?

Öğrenim amaçlı oturum izni
Öğrenim amaçlı oturum izni

Almanya’da Oturum izni alma yöntemlerinden bir tanesi de Eğitim Amaçlı Almanya’da Oturum İzni Almak Almanya’da yabancı uyruklu bir kişi eğer Almanya’da Eğitim amaçlı bulunuyorsa Almanya Oturum İznini alabilir. Tabii ki bunun şartları vardır. Eğer Yabancı uyruklu öğrenci Almaya’da Yüksek öğrenim amacı ile geldiyse Yüksek öğrenime hazırlayan dil kursları ve Dil programları aracılığıyla da başvuru yapabilir ve Yüksek öğrenim amacı taşıyan bu oturum izni yabancı uyruklu öğrencinin Üniversiteye kayıt yaptırmış olması şartı aranır.

Öğrenim Amaçlı Oturum İzni alacak olan yabancı uyruklu öğrencilerin başvurularında Almanca Dil bilgileri göz önüne alınarak değerlendirilir ancak şu durum altında Almanca Dil bilgisi aranmamaktadır yabancı uyruklu öğrenci eğer Almanca dil hazırlık eğitimi veren bir üniversiteye kayıt yaptırmış ise Almanca konuşma şartından muaf tutulmaktadır.

Öğrenim Amaçlı Almanya Oturum İzni

Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Öğrenim amaçlı oturum izni belgelerinin geçerlilik süreleri Yüksek öğrenim amaçlı oturma izninin geçerlilik süresi, ilk hazırladığında ve uzatma yapıldığında en az 1 yıl öğrenim ve yüksek öğrenimine hazırlayan önlemler sırasında süre 2 yılı geçmeyecek şekilde hazırlanır yabancı Uyruklu Öğrencinin ön düşünülen bağımsız çalışma faaliyetleri, yüksek okul öğreniminde edinilen bilgilerle ya da bir araştırmacının veya bilim insanının faaliyetiyle bir ilgisi olduğunu belli etmelidir..

Öğrenim başvurusu amacı taşıyan ikamet izni en çok 9 aydır. Daha Uzun süreli öğrencilik oturum izni alanların başka bir amaç için Almanya’da kalmalarına ve Öğrenim Amaçlı Aldıkları Oturum İzinleri değiştirilmemektedir.

Öğrenim Amaçlı Almanya’da Oturum İzni Alanların Çalışma Hakları

Öğrenim amaçlı Almanya oturum izni almış olan yabancı uyruklu öğrencilerin çalışma hakları 120 tam gün ve 240 günü geçmeyen çalışma haklarına sahip olurlar.

Yabancı öğrenciler yüksek öğrenime hazırlık amacı taşıyan dil kurslarına kayıt yaptırdıkları zamanda Almanya’da öğrenim amaçlı oturum izni verilir ve oturum izni süresi dil kursunu bitişi dikkate alınıraktan süresi belirlenir.