Almanya’da Net Asgari Ücret 2019

Avrupa’nın Dev Ekonomisine sahip Almanya’da Asgari Ücret net olarak ne kadar? Almanya her ne kadar eski gücünü tam olarak barındırmasa da yine de Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olduğunu söyleyebiliriz aslında Almanya Avrupa birliğinde olmasa belki daha da güçlü olabilirdi düşüncesindeyim ama ne yapalım olacak o kadar diyoruz yine de çok iyiler.

Almanya Asgari Ücretlendirme 2019
Almanya Asgari Ücretlendirme 2019

Almanya dünyanın dört bir tarafından göç alıyor ve en büyük göçü de Türkiye’den alıyor ve Türklerin en sevdiği Avrupa ülkesi diyebilir hemen hemen her açıdan şu an Almanya’da net asgari ücret alan birisi tek başına çok rahat yaşayabilir bunun içinde Almanya’da işçi olarak çalışmak isteyen bir çok kişi var Almanya’da Asgari Ücret Net olarak şu an 1.498,00 EUR

Almanya’da Asgari ücret her yıl Alman Hükümeti tarafından yenilenir ve idare edilir ve Almanya’da yaşamakta olan bir çok Türk tarafından da bu ücret çok tatmin edici değildir ama kendi ekonomisi ni ayarlamayı bilenler içinde rahat bir geçim kaynağıdır her şeyden önce Almanya’da market fiyatları ve kalitesi gerçekten çok daha uygundur Türkiye ile kıyaslarsak ve tabii ki Almanya’nın vatandaşlarına sağladığı imkanlar çok daha fazladır ve sağlam ekonomi Almanya’da yaşayan insanlar için iyi bir güvencedir. Almanya Avrupa sınırları içerisinde yabancı olarak iş arayanlar tarafından çok daha fazla tercih edilir çünkü diğer Avrupa ülkelerine oranla çok daha rahat iş bulma imkanı vardır ve Almanya’da bulunan Türklerin varlığı da bu iş kolaylaştırmada büyük rol oynarlar ister istemez. Almanya’da ki ilk federal asgari ücretlenme 2014 yılında yeni Asgari Ücret Yasası (Mindestlohngesetz) kapsamında onay almıştır. Bundan önceki yıllarda, Almanya’da işçilere verilen asgari ücret belirlemek için sendikalara ve iş gruplarına güven besliyordu. Almanya’da 2018’de asgari ücret saatlik olarak 8,84 € ya da aylık 1,498 Euro’dur. Bu rakamlar 2017 yılında da aynısıydı. Almanya’da asgari ücret Almanya genelindeki işçilerin çoğunluğunu barıdıracak şekilde geçerli olsa da serbest çalışanlar ve serbest meslek sahipleri asgari ücret maaşı kapsamında değildir.

2 thoughts on “Almanya’da Net Asgari Ücret 2019

  1. Peki cengiz bey yazdığınız ülkelerdeki kira fiyatları olmak uzere diğer ürün fiyatlarını da yazarmisiniz

Comments are closed.