Almanya’da Evlilik

Almanya’da evlenmek istiyorsanız sadece nikah memeurları nikah kıyabilir dini olarak evlilik yapmakta mümkündür ilaveten.  Alman Evlendirme memurlarına nikah yaptırmak istiyorsanız öncesinden Nüfus dairesine başvuru yapmanız ve tarih almanı gerekmektedir ve evraklarını hazır durumda olmalıdır.

Evlendirmede yetkili evlilik memurluğu, adresinizi olduğu yere bağlı olan memurluktur ve eğer birden fazla Almanya’da kayıtlı adresiniz varsa hangi bölgede istiyorsanız o bölgede ki yetkili memurluğu seçmekte özgürsünüz ve tercih size bırakılır. Siz başvurunuzu istediğiniz ve adresinizin olduğu bölgede başvurunuzu yaptığınız zaman Evlilik ehliyeti gerekli incelemer yapıldıktan sonra Evlendirme Memuruluğuna gönderilir. Eğer Almanya’da evlenecek olan çiftler nişanlılar Almanya’da resmi herhangi bir adresleri yok ise kendilerine en yakın Evlendirme dairesine başvuru yapabilirler ve istedikleri memurluğu seçebilirler.

Almanya’da Evlenmek İçin Gerekli Olan Belgeler

Çiftlere ait bilgileri de içeren eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış evlenme bildirimine katılım belgesi (diğer nişanlı adına da evlenme başvurusunda bulunabilmek için yetki belgesi)
Doğum kaydının tasdikli sureti veya Türkiye doğumlu ise, uluslararası doğum kayıt örneği (Formül A)
Pasaportların tasdikli fotokopileri (yalnızca kimlik bilgilerinin ve düzenleyen makamın yazılı olduğu sayfalar) ve varsa vatandaşlık belgesi (örn. vatandaşlığa alınma belgesi, vatandaşlık belgesi)
Nişanlılardan biri daha evvel bir evlilik yapmış ise, önceki evliliğine veya evliliklerine dair belgeler (Formül B)
Nişanlılardan biri daha evvel bir evlilik yapmış ise, önceki evliliğinin veya evliliklerinin sonlandırıldığına dair belgeler (örn. ölüm belgesi veya boşanma kararı, tercümeli ve kesinleşme şerhi ile birilkte ibraz edilmeli)
Nişanlılardan biri daha evvel bir evlilik yapmış ve boşanmış ise: Yetkili Alman Eyalet Adalet Dairesinden alınan yabancı boşanma kararına ilişkin tanıma belgesi ikamet veya yerleşim belgesi şayet daha önce Almanya’da ikamet ettiniz ve artık orada yaşamıyorsanız, ikametinizi iptal ettirdiğinize dair belge Halihazırda ortak çocuğunuz varsa: tüm ortak çocuklarınıza ait doğum kayıt örnekleri Türk uyruklu nişanlı için Türkiye`deki nüfus müdürlüğünden alınmış evlenme ehliyet belgesi Yabancı dildeki belgeler (Almanca olmayan) tercümeleriyle birlikte ibraz edilmelidir.

4 thoughts on “Almanya’da Evlilik

Comments are closed.