Almanya’da Evlilik Birlikteliği İle Oturum İzni

Almanya'da Evlilik Birlikteliği İle Oturum İzni
Almanya’da Evlilik Birlikteliği İle Oturum İzni

Almanya’da evlilik birlikteliği yapıldıktan sonra evlenen çiftler çok gecikmeden yabancılar dairesine giderek Almanya Oturum iznine başvurmalıdırlar. Evlilik birlikteliğinden dolayı alınan Almanya Oturum İzni süresi ilk olarak 3 yıl için düzenlenir ve bu 3 yıl ardından Almanya Oturum izninin süresi uzatılmalıdır. Almanya Oturum izni almış kişinin oturum izni evlendikleri tarihten itibaren değil oturum izninin alındığı tarihten itibaren geçerli olur.

Eğer eşten dolayı alınan oturum izni Evliliğin boşanma ile son bulması durumunda Almanya Oturum izni son bulur, Eğer Eşten bağımsız oturum izni alınmak isteniyorsa bu evliliğin en az 3 yıl boyunca sürmesi gerekmektedir 3 yılın ardından eşten bağımsız Almanya Oturum İzni için başvuru yapılabilir. Almanya Oturum İzni Eşlerden bağımsız olan oturma izni; eşlerden Alman vatandaşı olanın vefatıyla, Alman vatandaşı bir çocuğa sahip olmak veya en az 1 yıl boyunca aynı işverene bağlı olarak çalışıyor olmuş (en az 450 €’luk sigortalı iş) bu koşullarının sağlanması halinde verilmektedir. Yabancı uyruklu olan eşin mutlaka uyum kurslarına katılarak Almanca öğrenmeye devam etmesi gerektiğinden en fazla 1 yıl süreli oturum izni Aufenthaltserlaubnis düzenlenipverilir.

Evlilik birlikteliği durumuyla oturma izni talebinde bulunmuş olan her iki eşin de 18 yaşını doldurmuş olması reşit olması akli dengelerinin yerinde olması, asgari düzeyde Almanca bilgisine (A1) sahip olması, Almanya’daki eşin en az 1 yıl oturum iznine sahip olması, kişilerin dilekçe tarihinde evli olması, hayatlarını idame ettirmek için barınma ve yaşam masraflarının yeterli gelirle beyan edilmesi gerekmektedirler.
Almanya’ya Yasal olarak 16 yaşından küçük çocuklar aile bireyleri ile yaşamak amacıyla Almanya’ya gelebilirler. 16 ve 17 yaşındaki çocuklar ebeveynleriyle birlikte gelmeleri halinde süreli oturma izni alabilirler. Almanya’da Aile Evlilik Birlikteliğinden dolayı Süresiz Oturma izni Niederlassungserlaubnis için başvuru sahibinin Federal Almanya’da 5 yıldan beri resmen oturuyor olması Eş Alman ise, ya da serbest çalışıyorsa, mavi kartla Almanya’ya gelmişse 3 yıl, eşlerden en az birinin Almanya’da 60 ay sigortalı olarak bir işte çalışmış olması, her iki eşin de sicilinin temiz olması, başvuru sahibinin süresiz çalışma iznine sahip olması, yeterli düzeyde Almanca Bilgisine (B1) ve mesleki bilgisine sahip olması, Almanya’da hukuk, toplum düzeni ve yaşam koşulları hakkında temel bilgi sahibi olması, 60 saatlik kursu başarıyla tamamlamış olması (Orientierungskurs), 1 yıllık ikamet süresini Almanya’da geçmiş olması gerekmektedir. Bu gerekli görülmüş şartları yerine getirenler Almanya Vatandaşlığına başvuru yapabilirler.