Almanya Yatırımcı Vizesi İle Avrupa’da Yaşam

Almanya Yatırımcı Vizesi İle Avrupa’da Yaşam

Almanya’da yatırımcı vizesi alarak Avrupa’da yaşam hakkı sağlanabileceğini biliyormuydunuz? Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları’da Almanya toprakları içerisinde yatırımcı olarak Avrupanın kapılarını kendilerine rahatça açabilirler. Almanya’da yatırımcı vizesi aldıktan hemen sonra otrum izni almanız gerekiyor ve sonrası size verilecek olan vatandaşlıkla Almanya’da Yaşamak için vatandaşlık alacaksınız, özellikle İngiltere’nin uyguladığı Ankara Antlaşması artık Almanya içinde geçerli ve bu yazımızda bu konuyu okuyacaksınız. Temelleri 1963 yılına dayanan ve Avrupa Birliği Türkiye arasında imzalanan Ankara Antlaşması sayesinde Avrupa Üye Ülkerinde Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının Yatırımcı Vizesi alarak ve istihdam yaratması şartıyla aldıkları Oturum izniyle çalışmaya başlayıp sonrasıda da vatandaşlık alıp yaşamlarını sürdürmelerini sağlayan Türklere verilmiş bir hak olduğunu söylebiliriz.

Federal Almanya Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği kendi ülkelerinde yatırım yaparak ve serbest meslek sahibi, bilim adamı, sanatçı, nitelikli iş gücü sağlayarak Almanya’da geçimini sağlayabileceklere ve ülke ekonomisine katı sağlayabilecek kişilere Avrupa sınırları içerisinde geçerli oturum ve çalışma izni vermektedir. 2012 Yılında Almanya Oturum İzni alma kolaylıkları başladı ve tüm temel Ankara Antlaşmasına dayanmaktadır Ankara Antlaşması hakkında daha sonra da detaylı bir yazı sizler için hazırlayacağım ama Ankara Antlaşmasının getirdiği avantajlar doğru bir şekilde hazırlanmış iş planıyla alacağınız oturum izni ile birliklikte Avrupa birliği sınırları içerisinde çalışma ve yaşama hakkı kazanırken kendinizle birlikte yanınızda aile bireylerini de getirebilirsiniz ve Avrupa sınırlarında ailenizle birlikte yaşama şansını elde edebilirsiniz.

Almanya Avrupa’nın en güçlü ekonomisine sahip bir ülke ve her zaman tüm dünya yatırımcılarının gözdesi halindedir, Almanya yatırımcılar için harika bir ortam oluştururken Almanya’da yatırımcı olarak dünya piyasalarına açılmak çok kolaydır, Almanya dünya ekonomisine yön veren çok güçlü bir ülkedir Avrupa’nın abisi ve Avrupa Birliğinde en büyük söze sahip ülkedir bunun sebebi ekonomisinde ki gücüdür her şeyden önce Alman Sanayisi büyük bir dev ve Global krizlerde dahi Almanya kendi ekonomisi için büyük fırsatlar oluşturmayı bilmiş ve ayakta durmuştur bu vesileyle de yatırımcılar için cazibesini hep korumaktadır.

Almanya’ya Yatırım yaparak yerleşen Türkler her geçen gün çoğalmaktadır, eskiden zor olan yatırımcı vizesi ile Almanya yaşamı çok daha kolaylaştığı için Türkiye’den çok daha fazla yatırımcı çekmeye başlamış durumda dır bunun sebebi eskiden 250 bin Euro olan ve en aşağı beş kişilik istihdam oluşturmak için mecburi yatırımcı şartları kaldırılmıştır.

Almanya da genç nüfus oranları çok düşmektedir ve buna bağlı olarak Almanya’nın genç nüfusa ve iş gücüne ihtiyacı çoktur ve gelecekleri için çok önemlidir yeni nesillerin gençliği, iş gücü, akılları bunun içindir ki mühendislik alanında olanlar, reklam, grafik tasarımcıları, yazılım mühendisleri, veri bilimleri, tasarımcılar, mimarlar, bilim adamları, fizik mühendisleri, e- ticaret uzmanları gibi şahıslar Almanya’da rahat yaşayabilecekler. Almanya her şeyde olduğu gibi kendi ülkesinin kalitesini ve değerini korumaktadır ve ülkesine alacağı yerleştireceği göçmenlerde de seçici davranmaktadır hızlı yaşlanan nüfusuna ve iş gücüne rağmen bu konu da ödün vermemektedir Almanya, Amerika, diğer Avrupa ülkeleri her zaman bu konularda bazen katı kurallarında esnekliğe gitsede kalitelerini korumayı her zaman tercih ediyorlar darısı bizim ülkemiz Türkiye’nin başına ama görülüyor ki bizler bu konuda hiç seçici değil ve tam tersi bir davranış içerisindeyiz belki Türkiye’nin genç nüfusunda da bir gerileme var ve bu son zamanlar da çok büyük beyin göçü vermektediyiz gençlerimize birlikte. Elimizden kaçıp giden nitelikli gençlerimiz ve bir yandan ülkemize aldığımız korkunç kontrolsüz göç, sonu nereye varacağı belli değil, bence geleceğimiz tehlike altında bunun sebebi çok belli ve aşikar  dualarımız ülkemiz Türkiye için umarım bir gün son bulur ve gelenler sağlıklı bir şekilde evlerine dönerler bu kadar misafirlik yeter.

Yukarıda saydığım Mühendislik, yazılım mühendisliği, iş analizi, veri bilimi, mimarlık, reklam, grafik tasarım, e-ticaret gibi alanlarda faaliyet gösteren kişiler Almanya’da büyük bir sermaye’ye gerek duymadan minumum sermaye ile yatırım yaparak Almanya ve Avrupa’da serbest dolaşım hakkına sahip olacaklar ve işlerini yürütecekler. Almanya Yatırımcı vizesine sahip olanlar diğer Avrupa Birliği üyesi olan Üye ülkelerde Avusturya, İtalya Danimarka Belçika, Fransa, Çek Cumhuriyeti, GKRY, Estonya, Finlandiya, İngiltere, Bulgaristan, Hırvatistan, İspanya Macaristan Hollanda, Portekiz, İrlanda, İsveç, Letonya, Litvanya, Romanya Lüksemburg, Malta, Polonya, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’da da serbest dolaşım hakkıyla birlikte iş kurabilme haklarına da sahip olacaklar

Almanya’da oturum izni almak için kuracağınız şirketiniz Avrupa birliği standartlarına uyumlu olması gerekmektedir, yapacağınız yatırım ve miktadırı Almaya’da yapacağınız işin hacmine bağlı olarak değişmektedir ne kadar büyümek ve ne kadar çok hacimli bir iş ağına sahip olmak istiyorsanız yatırım kapitalinizi o kadar büyük tutmalısınız, Almany’da yatırımcı yoluyla aldığınız vizeniz ile veya haklarınız ile Almanya’da kendi işiniz, şirketinizden başka herhangi bir yerde kuruluşta veya firmada çalışamazsınız sadece kendi işinizde çalışabilirisiniz bu nokta öenmlidir. Almanya’da herhangi başka bir şekilde bir şirkette çalışmayı düşünüyorsanız Alman Çalışma vizesine başvuru yapmalısınız ve bu vize türü Almanya Yatırımcı vizesinden çok farklıdır. Almanya ve diğer ülkelerde her zaman amacınıza uygun olan vize türü için başvuru yapmalısınız ve bunun için önceden belirtilen şartları sağlayaıp sağlamadığınızı mutlaka kontrol edin hazırlıklarınızı yapıp amaca uygun vize tiplerine başvuruyu tamamlayın yoksa ileriki zamanlarda ülkelerde sıkıntı yaşarsınız, sorun yaşamamanız için çeşit çeşit vize tipleri hazırlanmış bunlara gerek görülmüştür kurallara uyduğunuz sürece hiç sorun yaşamaz ve hayatınızı idame edebilirisiniz kolaylıkla.

Almanya Yatırımcı Vizesine Gerekli Başvuru Evrakları

Almanya Yatırımcı Vizesi İçin Gerekli Evraklar:
Başvuru Formu: 2 adet (90 günü aşacak seyahat sürelerinde ulusal vize için) Almanca dilinde eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formları ile İkamet Yasası’nın 54. Maddesinin 2. fıkrasının 8. bendine göre gerekli olan ek belge (başvuru sahibi tarafından imzalanmış)
Pasaport: Almanya Aile Birleşimi Vizesi müracaatında bulunacak kişilerin pasaportlarının başvuru esnasında en az 2 sene geçerliliği olması gerekmektedir. Evlendikten sonra soyadı değişen vatandaşların mutlaka yeni soy isimleriyle pasaportlarını yenilemeleri gerekmektedir. Pasaportları bu kriterlere uymayan vatandaşlar gerekli evraklarla birlikte en yakın il veya ilçe emniyet müdürlüğünden pasaportlarını çıkarttırabilirler.
2 adet vesikalık fotoğraf: Almanya Aile Birleşimi vize başvurularında konsolosluk tarafından talep edilen fotoğraflar en fazla 6 ay önce çektirilmiş olan güncel fotoğraflar olmalıdır. Fotoğraf çekildiği esnada kişinin yüzünü gözünü alnını kapatacak herhangi bir aksesuar veya örtü olmamalıdır. Fotoğraflar tam karşıdan çekilmeli kişi yan durmamalı veya başka bir yöne doğru bakmamalıdır. Bazı dini gerekçeler için Almanya Konsolosluğu istisna yapabilmekte olup, bu tip durumlarda da dâhil gözlerin önü kapalı olmamalıdır.
Meslek eğitimini kapsayan, diploma ve sertifikalarla belgelenilir özgeçmiş ile güncel iş sözleşmesi
Yeterlilik belgeleriniz (okul karneleri, üniversite/yüksekokul diplomaları, daha önce çalışılan işyerlerinden alınan referans yazıları, ek kalifikasyonlara ait sertifikalar, serbest mesleklerde ticaret sicili kayıt suretleri, yabancı dil seviyelerini gösterir belgeler vb.)
Almanca dilinde hazırlanmış, iş fikrinize ilişkin aşağıdaki bilgileri kapsayan iş planı:
İşletmenin konsepti
İşletmenin amacı
Şirket verileri (yasal statü, yerleşim yeri vs.)
Kişisel niteliklerin özeti
Piyasa ve rekabet analizi
Pazarlama stratejisi
Şirketin geleceği
Planlama bilançosu
Kar / zarar hesap planı
Likidite ön hesabı
3 seneyi kapsayan kar ve kazanç ön hesabı (kar, maliyet ve kazanç beklentileri)
Çalışan veya meslek eğitimi almak üzere istihdam edilmesi planlanan kişi sayısı

Mümkün ise açıklayınız: Girişimin, inovasyon ve araştırma alanlarına hangi olumlu etkileri olacaktır

Firma kurulmuş ise:

Şirketin kuruluşuna dair noter tasdikli belge
Noter onaylı şirket mukavelesi
Güncel Ticaret Odası kaydı
Ortaklar listesi
Ana sermayenin ne kadarının ödemeler için yatırıldığını gösterir belge
Gerekirse Yönetim Kurulu Başkanı sözleşmesi
İş planında belirtilmemiş ise, alttaki belgeler gerekmektedir:

Mali plan​
Sermaye ihtiyaç planı
Sermayeyi gösterir belgeler (örn. kredi onayları, banka hesap dökümleri)
Likidite planı
Başvuru sahibinin minimum 1 yıllık geçimini sağlayacak maddi durumda olduğunu gösterir belgeler (şahsi)
Diğer Belgeler:

Depo ve ofis alanlarını da kapsayan ticari alanlara dair tapu senetleri dahil olmak üzere, kira ve satış sözleşmeleri
Mali müşavir tarafından imzalanmış, işletmenin son 6 aya dair ekonomik değerlendirmesi (firma faaliyette ise)
Vergi dairesinden son gelir vergisi bildirimi

Başvuru sahibinin 45 yaş üstü olması durumunda: Yaşlılığının güvence altına alındığına dair kanıtlar:

Her çeşit şahsi mal varlığı,
Yurtiçinde veya dışında elde edilmiş emeklilik hakları
Firma varlıkları/Yatırım miktarı
NOT: İkamet yasasının 21. maddesinin. 5. fıkrasına göre bir serbest meslekte çalışmayı planlıyorsanız:

Mesleğinizi kanıtlayan belgeler
Mali plan
Proje bazlı iş sözleşmeleri veya niyet mektubu
Geçiminizi sağlayabildiğinize dair maddi durumu kanıtlayan belgeler
Tüm belgeler Almanca dilinde veya Almanca diline tercüme edilmiş olarak ibraz edilmelidir. Ticari faaliyet planlarınız Almanya’da bulunan uzman makamlarca incelenmektedir. Başvuru tarihinden itibaren 12 haftalık bir işlem süresini göz önünde bulundurunuz. Almanya’daki ilgili devlet makamları ve yabancılar dairesi sadece eksiksiz teslim edilen başvuru evraklarını değerlendirmeye almakta ve sadece bu şekilde serbest çalışma faaliyetlerini en sağlıklı şekilde değerlendirebilmektedir.
Vize Bölümü ek evrak talep etme hakkını saklı tutmaktadır.

Almanya Yatırımcı Vizesine Uygunluk

Almanya’da yatırımcı yoluyla ourum izni almak istiyorsanız ilk önce uygun olmalısınız, Almanya Yatırıcı Vizesi alabilmek için ilk başta değeri ölçülebilir bir şirket açmanız gerekmektedir ve buna göre de gerçek doğru bir şekilde hazırlanmış iş planı sunmalısınız, Almanya’dan bu şirketinizi ve yaşamanızı kurmanıza yetecek yönetebilecek yeterli miktarda parayı göstermelisiniz Alman yetkililere yani Almanay’da ve Avrupa üyesi ülkelerde iş yapma hacminizi ve yanınıza ailenizde getirmeyi düşünüyorsanız bunun planını iyi yapmalı gerekli miktarda parayı da bulundurmalısınız, Almanya Yatırımcı Vizesi başvurusu yaparken yapacağınız mülakatta konuşacağınız Alman vize yetkilileri bu işler de uzman kişiler olduğunu unutmayınız onun için geçerli olacak iş planınızı ve tüm detayları belirtilmiş planınızı çok iyi hazırlayınız standartlara uygun profosyenelce hazırlanmış olmalıdır ve iş planınızda belirtiğiniz şirketinizin faliyet göstereceği meslek alanında ki mesleki yeterliliğe sahip olduğunuzu iyi tesbit edin çünkü bunu da yetkililere isbat edecek belgeler sunak zorundasınız, örnek mühendislik alanlarında failiyet gösterecekseniz Mühendi olduğunuzu ispatlamak zorundasınız yani dipomanızı göstereceksiniz bu gibi detayları lütfen atlamayın bunu belirtiyorum çünkü bu konularda uyanıklık yapmaya çalışıp yetkililer tarafından red edilen bir çok vize başvuru sahibi bulunmaktadır. Alman Yatırımcı Vizesi almak için destekler alabilirsiniz bu konu da çalışan bir çok şirket mevcuttur  ama benim tavsiyem Federal Almanya Cumhuriyetinin Vize konularında yetkili kıldığı şirketleri kullanmanızdır yoksa para kaybı yaşayabilir ve vize reddi yemeniz çok kolay olabilir yanlış başvurulardan dolayı.