Almanya Oturum İznin Uzatılması Nasıl Yapılır? 2019

Almanya Oturum İznin Uzatılması  Almanya’da herhangi bir sebeb ile alınmış Alman Oturum İzni uzatılması için tekrardan Almanya Yabancılar dairesine başvuru yapılması gerekmektedir. Almanya’da bulunan yabancı uyruklu kişi Oturum izni bitmesine yakın kendi ikamet ettiği şehirde Yabancılar dairesine giderek başvurusunu yenilemelidir ve Yabancılar Dairesi başvuruyu yinelemek isteyen Yabancının Almanya’da uyum kurslarını başarı ile bitirdiğine dikkat edeceklerdir sonra Oturum iznini günceller eğer Uyumluluk Kursuna gitmesi gerekiyorsa.

Yabancı ülke vatandaşının Almanya’ya girişinden sonra Yabancılar Dairesi tarafından verilmiş veya süresi uzatılmış bir ikamet izni kanun hükümlerine bağlı olarak uzatılabilir.
Almanya Oturma İzni uzatılmadan önce yabancının bir uyum kursuna düzenli olarak katılma yükümlülüğüne uyup uymadığı tespit edilir.

Almanya’da yerleşik olan ve oturum iznini yenilemek isteyen yabancının, 44a maddesinin 1’nci fıkrası 1’nci cümlesine göre bir uyum kursuna düzenli olarak katılma yükümlülüğünü ihlal etmesi halinde bu durumdan dolayı, oturma izninin uzatılmasına ilişkin karar verilirken dikkate alarak karar verilir.
Almanya Oturma izninin uzatılması hususunda karar verilirken, başvuru sahibinin yasal ikametinin süresi ve yabancının Federal Almanya’da yasal olarak ikamet eden aile fertleri için ortaya çıkacak sonuçlar dikkate alınaraktan karar verilir.

Almanya Oturum İznini yenileyecek olan yabancı uyruklu kişi uyum kursuna düzenli olarak katılma koşulunun bulunması halinde, kişi uyum kursunu başarılı şekilde tamamlayamazsa veya toplumsal, sosyal yaşama başka türlü uyum sağladığını ispat etmediği sürece oturma izni her defasında asgari olarak 1 yıl uzatılır.