Almanya Hakkında Genel Bilgi Şehirler – İklim Vs

Almanya dünyada Amerika’dan sonra ikinci en çok göç alan ve göçmenler tarafındna en çok yaşanmak istenilen ülkedir bunun sebebi her şeyden önce ekonomisi ve sağladığı özgürlükler, yaşam kalitesidir. Almanya 1871 Yılında Ulusal birliği sağlamıştır Almanya’nın esas adı Almanya Federal Cumhuriyeti. Batı Avrupa’da varlığını sürdüren Almanya çok uzun ve çok köklü bir tarihe sahiptir Avrupanın en güçlü ve en kalabalık ülkesidir Avrupa’da Türklerin varlığının en çok yoğun bulunduğu destinasyon.

Almanya geçmişten günümüze kadar kültürüyle, müzik ve felsefesiyle Avrupa’ya büyük katkıları olmuştur 1970’li yılların başlarında Türkiye’den aldığı yabancı işçiler yani Türkler Almanya’da Almanlar’dan sonra büyük bir kültür oluşturmaktadır

Almanya uzun yıllar Avrupa’ya kültürüyle, felsefesiyle, müzigiyle büyük katkılar sağlamış ve yön vermiştir.  Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri Berlin’dir Almanya 16 federal bölgeden oluşur. Almanya toprakları BAtı Avrupa ve Orta Avrupa’ya yayılır Almanya’nın Kuzeyinde Danimarka,  Doğusunda Çekostafakya, Polanya, Güneydoğusun da Avusturya, Güneybatısın da İsviçre, Batısında Fransa, Lüksemburg ve Belçika, Kuzeybatısın da ise Hollanda ile komşuluk etmektedir. Almanya’nın resmi dili Almanca’dır ama Almanya’da Ruşça, İngilizce yayıgın bir şekilde kullanılmaktadır ama Almanların çoğu İngilizce bildikleri halde Almanya içinde İngilizce konuşmaktan nedense hoşlanmazlar ve konuşmak istemezler bu dillerde yoğun olarak kendi ana dili olanlar konuşurlar ve oldukça kalabalık bir topluluk vardır.

Almanya 16. Yuzyılda Sözde Kutsal Roma İmparatorluğunun önemli bir parçasıydı ve On Altıncı Yüzyılında Reformların Merkezi oldu Pan-Germanizm akımının yükselmesiyle milliyetçi duygular kitlelere hakim oldu ve 1871 yılında birliğini sağlayarak Alman İmparatorluğu’nu kurdu. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılan ülkede 1990 yılında iki tarafın da birleşmesiyle Almanya Federal Cumhuriyeti kuruldu.

Almanya’nın Şehirleri

Berlin · Hamburg · Köln · Münih, Bremen · Dortmund · Dresden · Düsseldorf · Essen · Frankfurt · Hannover · Leipzig · Nürnberg · Stuttgart
Aachen · Augsburg · Bielefeld · Bochum · Bonn · Braunschweig · Chemnitz · Duisburg · Erfurt · Freiburg im Breisgau · Gelsenkirchen · Halle an der Saale · Karlsruhe · Kiel · Krefeld · Lübeck · Magdeburg · Mannheim · Mönchengladbach · Münster · Oberhausen · Rostock · Wiesbaden · Wuppertal

Bergisch Gladbach · Bottrop · Bremerhaven · Cottbus · Darmstadt · Erlangen · Fürth · Gera · Göttingen · Hagen · Hamm · Heidelberg · Heilbronn · Herne · Hildesheim · Ingolstadt · Jena · Kassel · Koblenz · Leverkusen · Ludwigshafen · Mainz · Moers · Mülheim an der Ruhr · Neuss · Offenbach am Main · Oldenburg · Osnabrück · Paderborn · Pforzheim · Potsdam · Recklinghausen · Regensburg · Remscheid · Reutlingen · Saarbrücken · Salzgitter · Siegen · Solingen · Trier · Ulm · Wolfsburg · Würzburg

Almanya

BERLİN : Almanya’nın En büyük şehir ve Başkenti’dir Berlin aynı zamanda da bir eyalettir 2. Dünya Savaşı öncesinde 4,3 milyon kişinin yaşadığı şehirde 2008 itibariyle 3,5 milyon kişi yaşamaktadır. Berlin, Kuzey Almanya’da, Spree ve Havel nehirlerinin arasındaki kumluk bölgeye kuruludur. 1961’den 1990’a kadar (Komünist) Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmış olan kenti ikiye bölen duvara (Berlin Duvarı) sonradan “utanç duvarı” adı da verilmiştir. Daha sonra duvar yıkılmıştır iyide olmuştur artık insanlar bu utançla yaşamayaz olmuşlardır.

Almanya’nın İklimi

Almanya’nın doğusu başta olmak üzere karasal iklim tüm etkisini gösterir, her mevsim yağış alır ve yaz ayları serin kış ayları sert ve soğuktur Almanya’nın çoğu bölgesi nemlidir çok yağış aldığından hava hep kapalıdır azcık bir güneş gören Almanlar büyük sevinç yaşar neredeyse festival yapacak hale gelirler soğuk Almanlar sıcak Almanlara dönüşür.

Almanya Ekonomisi

Almanya kişi başı milli hasılası dünya’nın dördüncü ülkesi durumunda yani büyük Almanya ekonomisi sadece baştakilere değil vatandaşlarınada bu şekilde yaramaktadır ve insanlar rahat ve huzurlu yaşamaktadırlar. Almanya’nın gelişmiş yüksek sanayisi hem Alman ekonomisine hemende vatandaşların yaşantısına yüksek derecede ferahlık sağlamaktadır.  Yüksek kaliteli ekonomiye sahip olmasından dolayı Almanlar hayatlarnda daha fazla yaratıcı özelliklerini kullanarak değerli sanat eserleri gibi müzik, sinema sanatı gibi alanlarda da başarılar göstermekte. 

2 thoughts on “Almanya Hakkında Genel Bilgi Şehirler – İklim Vs

Comments are closed.