Almanya Çalışma İzni Vizesi Nasıl Alınır? 2019

Almanya çalışma izni Türkler tarafından en çok vize başvuruları alan ülke Almanya Türklere çalışma izni nasıl veriyor? Almanya çalışma izni 2019 Almanya‘da çalışma izninne sahip olmak isteyen Türk vatandaşları Almanya’ya giriş yapmadan sahip olmaları gerekmektedir, Almanya‘nın yetkili kıldığı şirketler aracılığıyla değil sadece ve sadece Almanya konsoloslukları veya Almanya Büyük Elçilikleri kanalıyla alınabilmektedir.  Almanya Çalışma Vizesi‘ne başvuru yapabilmeniz için Almanya’da bulunan bir bir şirket, firma tarafından davet almanız veya kendi imkanlarınız ile bulup anlaştığınız bir firma tarafından alınacak davetler ile Almanya Konsololuklarına başvuru yapmanız gerekmektedir.

Almanya’da çalışma izni alabilmeniz için ilk önce Almanya’ya izin başvurusu yapacak olan üçüncü (3.) ülke vatandaşları, kimdir bu 3. ülke vatandaşları ilk önce bunu bir açalım,  eğer Alman vatandaşlığınız veya ikinci ülke vatandaşı diyebileceğemiz Avrupa birliğinde bulunan ülkelerden birinden vatandaşlığınız yoksa üçüncü ülke vatandaşı sayılırsınız yani sadece Türk vatandaşı olmak gibi bir durumunuz varsa üçüncü ülke vatandaşı sayılırsınız. Almanya’ya çalışma izini için başvuru yapacak olan Türk vatandaşları Almanya’da buldukları işler için Almanya’da ki şartların sizin için hazır olması gerekmektedir, bulduğunuz işin veya iş yerinin Alman yetkililerin kanunlar gereği hazırladıkları kriterlere uygun olması şartı vardır ve Almanya’da çalışmak için bulduğunuz işin eğer o bölgede, şehirde, kasabada önceliği olan Alman vatandaşı veya Avrupa birliği vatandaşı herhangi birisi yoksa ise o zaman siz o işe gidebilir ve çalışabilirsiniz.  Daha önceden Almanya’da Türk vatandaşı olarak eğer öğrencilik yaptıysanız ve mezun olduysanız Almanya size 18 ay içerisinde başvuru yapmak şartıyla çalışma ve oturuma izni sağlamakta niteliklerinize göre iş imkanı bulduysanız ve hali hazırda Almanya’da bulunuyorsanız.

Almanya çalışma izni Öğrencilik eğitiminiz bitmiş ve Türkiye’ye dönüş yapmışsanız Almanya size 6 aylık vize hakkı sunmakta, bu altı aylık süre içerisinde Almanya’da niteliklerinize eğitiminize uygun bir iş ve bu süre içerisinde kendi geçiminiz sağlayacak bir birikiminiz var ise Almanya Yabancılar şubesine başvuru yaparak Çalışmaya bağlı olarak oturum ve çalışma izni alabilirsiniz (Ausländerbehörder). Almanya dışarıdan gelipte çalışmak isteyenler için özellikle Türk Vatandaşlarından Dil sertifikası ibrazı ister yani Almanca bilginize bakmak ister.  Eğer çalışcağınız alan bilişim teknolojileri veya mühendislik alanlarındaysa bu belgeyi sizden istemezler  bu alanların dışında herhangi bir işte çalışacaksanız Almanya Çalışma İzni Vizesi’ne başvuru yapılırken Dil yeterlilik sınavı başarı belgesini göstermeniz istenir.

Türkiye’de bir Üniversite’den mezun iseniz ve mesleğinize veya niteliğinize göre Almanya Çalışma İzni vizesi’ne başvuru yapacaksanız Almanya sizden mezun olduğunuz Üniversitenin Almanya’da ki bulunan Ünivversitelerin diplomasına denklik ister ve bunun için bir dizi resmi işlemler yapmak zorundasınız başvuru öncesi. Aynı zamanda Türkiye’de ki mesleki eğitiminiz de Almanya’da ki mesleki eğitmlerin denkllik seviyesinden olmalıdır ve bu mesleki denklik işlemlerinide hazırlamış olmalısınız başvuru öncesi ve Almanya Çalışma Vizesi’ne başvuruken yanınızda olmalıdır bu denklikler.

Şu nokta’da önemlidir Almanya’da İş bulduğunuz zaman, başvuru yapacağınız veya yapmış olduğunuz iş Alman Çalışma Ajansının listelerinde olmalı yayınladığı Pozitif  liste veya Beyaz liste’de ve İş borsasına verilmiş olmalı.

Almanya Çalışma İzni Vizesi İçin İstenilen Evraklar 

Almanya’da çalışacağınız süre eğer doksan (90)günü geçecekse, Almanya Ulusal vizesi (D TİPİ )’ne  başvuru yapmanız gerekiyor ve D Tipi vizeye başvuruyaparken çalışmak için gitmek istediğinizi belirmeniz gerekiyor.       1. Vize Başvuru Formu: Almanca dilinde hazırlanmış ve tüm bilgilerin eksiksiz olarak doldurulmuş olmalı ve başvuruyu yapan kişi tarafından imzanlanmış olmalı ekisk veya yanlış bilgiler başvurunun red edilmesine sebeb olur. Vize Başvuru Formu sizden istenilen bilgilerin verilmesi gereken uzunca bir formudur eğer isterseniz bunun için yardım alabilirsiniz Almanya Konsolosluğunun yetkili vize ajaslarından formun doldurulması konusunda size yardımcı olabilirler. 

 Pasaport Durumunuz: Pasaportunuzun süresi en aşağı bir yıllık olmalıdır ama bizim tavsiyemiz özellikle yeni Pasaort alacaksanız on yıllık pasapor için başvuru yapın çünkü yıllar çabuk geçiyor ve Pasaportunuzun süresi bittiği zaman tekrar tekrar Pasaport uzatmak için başvuru yapmayın bu şekilde hem her yıl yenilenen zamlı Pasaport harçlarından on yıl için kurtulmuş olacaksınız hemde on yıl yorulmayacaksınız uzatma işlemleri için. 

Almanya Çalışma Vizesi için istenilen 2 adet fotoğraf: Fotograflarınız en fazla altı ay önce çekilmiş biyometrik fotograflar olmak zorundadır Ölçüleri 35×45 milimetre olmalı. Başvuruyu yapan kişi fotoğrafı çekilirken yüüznden herhangi bir aksessuar olmamalı yüz net görünür ve düz bir şekilde çekilmeli resim ve asla kapatılmamalı, bazı dini inanışlara göre dini bir örtü varsa kafasında istisnayi durumlar söz konusu olabilir Alman yetkililler tarafından ama gözleri kapatacak hiç bir durum olmamalıdır.

Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi: Almanya Çalışma Vizesi’ne başvuru yaparken, istenilen Nüfus cüzdanı fotokopisini ön yüzü ve arka yüzü net bir şekilde çekilmiş olmalı.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örnegi: Almanya Çalışma İzni Vizesi’ne başvuru hazırlık içerindeyken Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt örnegini’de hazırlamalısınız,tüm aile bireylerinin kayıtları bulunmalı, doğumlar, ölümler, evlenmeler ve boşanmalarınız da bu kayıtların içerisinde detaylı bir şekilde eksiksiz olarak bulunmalıdır, Anne Babanızın kayıtları, varsa çocukalrınızın kayıtları, daha önceden başka bir ülke vatandaşlığınız varsa onunda kayıtlı olduğu çok detaylı diyebileceğimiz Nüfus kayıt örnegi hazırlamalısınız ve başvuru evraklarınız arasında bulunmalıdır.

İkametgah Belgesi: Almanya Vizesine başvurunuzu yaparken İkametğah bildirgenizde olmalıdır açık adresiniz ve Almanya Konslosluğuna verilmek üzere belirtilmiş bir şekilde olmalıdır. Tüm bu belgeler tercümeleriyle beraber olmalıdır.

Seyahat Sağlık Siğortası: Seyehat siğortası yaptırmak zorundasınız Almanya Çalışma İzin Vizesine başvurunuzu yaptığınız sırada en aşağı üç aylık olmalı ve siğorta belgeleriniz yanınızda olup ibraz edeceksiniz yetkililere.

Ayrıca mesleki gelişimleriniz hakkında elinizde bulunan her türlü diploma, sertifika, karneler, kurs bitirim belgeleri gibi tüm belgeleriniz tercüme yapılımış olarak yanınızda bulundurun kitar çalmak için bile bir belgeniz varsa bu gibi belgelerinizide evraklar arasınada bulundurun size ait olup yeteneklerinizi isbatlayan her türlü evrak avantajınıza olacaktır, siz hazırlayın ama onlar istemesin önemli değil ama sizin olsun. 

Aldığınız iş teklifi veya bulduğunuz iş teklifini somut bir şekilde bildiren iş veren tarafından hazırlanmış bir belge bu bir sözleşme olabilir, İş verenenin adı, soyadı veya firmanın bilgileri, açık adresi gibi bilgileri içeren belgeride hazırlayın. İş ilanı, aylık size verilecek olan maaşlar masraflar gibi tüm detayları içeren bilgiler olmalıdır.  

Almanya Vizeleri Hakkında Diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz 

Almanya’da Evlilik 

Almanya Schengen Vizesi

Almanya Vizesi

Aşağıda Bulunan Diğer Tüm Konularda Yazılarımız yayınlanacak

Almanya vizesi için gerekli evraklar 2019,
Almanya aile ziyareti vizesi,
Almanya vizesi başvuru formu,
Almanya vizesi için gerekli belgeler 2019,
Schengen vizesi için gerekli evraklar 2019,
Almanya turist vizesi kaç günde çıkar,
Davetiye ile Almanya’ya gitmek için gerekli evraklar,
Almanya konsolosluğu,